Koroner anjiyografi uygulanan hastaların konfor ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of comfort and anxiety levels of patients undergoing coronary angiography
  1. Tez No: 839418
  2. Yazar: NAZİRE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Psikiyatri, Nursing, Cardiology, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma koroner anjiyografi uygulanan hastaların konfor ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 01/04/203-01/06/2023 tarihleri arasında Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesinde koroner anjiyografi uygulanan, 18 yaşından büyük, herhangi bir iletişim problemi olmayan, koroner anjiyografi sonrası immobil dönemde olan 150 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ), Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) ile İmmobilizasyon Konfor Ölçeği (İKÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler SPSS 22 programıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma ile hastaların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda hastaların ölçek toplam puan ortalamaları“durumluk kaygı”42,820±8,113,“sürekli kaygı”36,053±5,871 ve“konfor”73,533±11,451 olarak saptanmıştır. SKÖ ile DKÖ pozitif yönde zayıf, İKÖ ile DKÖ arasında negatif yönde yüksek, İKÖ ve SKÖ arasında negatif yönde zayıf düzeyde ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak konfor düzeyindeki toplam değişim %53,6 oranında durumluk kaygı ve sürekli kaygı tarafından açıklanmakta olup, durumluk kaygı konfor düzeyini azaltmakta, sürekli kaygı konfor düzeyini etkilememektedir. Hemşirelerin, hastaların kaygılarının konfor düzeyini etkileyeceğinin farkında olması ve buna yönelik olarak hastaların kaygılarını azaltacak hemşirelik girişimlerini uygulamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken with the aim of ascertaining the degrees of comfort and anxiety experienced by individuals undergoing coronary angiography. The study sample encompassed 150 subjects who underwent coronary angiography procedures at Lokman Hekim University Ankara Hospital during the period from April 4, 2023 to June 6, 2023. Inclusion criteria comprised an age exceeding 18 years, absence of communication impediments, and post-procedure immobility subsequent to coronary angiography. The data collection instruments employed encompassed the Personal Information Form, the State Anxiety Scale (SAS), the Trait Anxiety Scale (TAS), and the Immobilization Comfort Scale (ICS).The data employed in this study were subjected to analysis using SPSS 22 software. Statistical measures such as count, frequency, percentage, mean, and standard deviation were employed in the assessment of the data. Additionally, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc analyses (Tukey, LSD) were implemented to scrutinize the disparities in scale gradations relative to patients' characteristic descriptors. The mean cumulative scores across the scales for the subjects were as follows:“state anxiety”scored at 42.820±8.113,“trait anxiety”at 36.053±5.871, and“comfort”at 73.533±11.451. Notably, discerned were a weakly affirmative correlation between SAS and TAS, a significantly robust negative correlation between ICS and TAS, as well as a feeble negative correlation between ICS and SAS.Consequently, the entirety of variance in the comfort level was accounted for by state anxiety and trait anxiety at 53.6%. State anxiety was found to be inversely proportional to comfort level, whereas trait anxiety displayed no discernible impact on comfort levels. This underscores the importance for nurses to be cognizant of the potential influence of patients' anxiety on their comfort levels to mitigatetheir anxiety.