Vokal fonksiyon egzersizlerinin sağlıklı ses performansı üzerine etkisi
The effect of vocal function exercises on healthy voice performance
- Tez No: 839417
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada ses terapisi yöntemlerinden biri olan vokal fonksiyon egzersizlerinin sağlıklı seslerin geliştirilmesinde kullanılabilirliği araştırıldı. Araştırmamıza yaşları 24 ile 35 arasında, boğaz reflüsü geçirmemiş sağlıklı sese sahip 60 katılımcı seçildi. Bu katılımcılara 6 hafta boyunca haftada 2 seans tekrarlanan vokal fonksiyon egzersizleri yürütücü araştırmacı tarafından uygulandı. Vokal fonksiyon egzersizlerine başlamadan önce /a/ sesinin MDVP parametrelerinin analizi, VHI ile katılımcıların kendi sesleri hakkında düşüncelerinin tespiti ve ortalama maksimum fonasyon sürelerinin terapilerden önceki güncel durumu hakkında bilgilenmek için değerlendirmeler yapıldı. Vokal Fonksiyon egzersizleri öncesi ve sonrası ölçümlerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (Ortalama, standart sapma) sürekli (ölçüme dayalı) değişkenlerin karşılaştırılmasında verilerin normal dağılım varsayımlarını karşılama durumuna göre paired samples t test ya da wilcoxon signed rank test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of vocal function exercises, which is one of the voice therapy methods, in the development of healthy voices was investigated. 60 participants between the ages of 24 and 35 who filled out a preliminary information form and had a healthy voice who had not Decayed throat reflux were selected for our research. These participants were given repeated vocal function exercises for 2 sessions per week for 6 weeks by the executive researcher. Before starting the vocal function exercises, evaluations were performed to analyze the MDVP parameters of the /a/ voice, to determine the participants' thoughts about their own voices with VHI, and to get information about the current status of the average maximum phonation time before the therapies. The measurements obtained from these evaluations were used to evaluate the measurements found by the analyses performed after the therapies were terminated, paired samples t test or wilcoxon signed rank test were used to compare descriptive statistics (mean, standard deviation) as well as continuous (measurement-based) variables according to the condition of meeting the normal distribution assumptions of the data.