Doppler usg ile spinal anestezi öncesi ve sonrası rejyonal hemodinamik parametrelerin ölçülmesi
Measurement of regional hemodynamic parameters before and after spinal anesthesia with doppler usg
  1. Tez No: 839434
  2. Yazar: DİLAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUSLAN ABDULLAYEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
GİRİŞ: Spinal anestezi (SA) sonrası alt ekstremitelerde oluşan sempatektomi arter kan akımını arttırmaktadır. Bu kan akımı artışı ultrasonografinin (USG) pulsed-wave Doppler (PWD) özelliği ile tespit edilebilir. Bu çalışmadaki amacımız SA uygulanan hastalarda posterior tibial arterin (PTA) PWD ölçümlerini incelemekti. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Elektif cerrahi geçirecek, 18-65 yaş, ASA fiziksel durumu I-II olan hastalar çalışmaya dahil edildi. USG kullanarak PTA'dan damar çapı, tepe sistolik hız (PSV), diastol sonu hız (EDV), ortalama hız (Vmn), S/D (PSV/EDV oranı), pulsatilite indeksi (PI), rezistif indeks (RI) SA öncesi, SA sonrası 5. ve 10. dk'larda ölçüldü. Parametrelerin analizi için Friedman testi; blok derecesi ile korelasyon için Spearman korelasyon analizi kullanıldı. BULGULAR: Çalışma, yaş ortalaması 52 yıl (22-65 arası) olan 30 hasta ile tamamlandı. Spinal anestezi sonrası spektral dalga şekli trifazikten monofazik görüntüye döndü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Sympathectomy in the lower extremities after spinal anesthesia (SA) increases arterial blood flow. This increased blood flow can be detected by pulsed-wave Doppler (PWD) feature of ultrasonography (USG). The aim of this study was to investigate PWD measurements of the posterior tibial artery (PTA) in patients undergoing SA. MATERIAL AND METHODS: Patients aged 18-65 years, ASA physical status I-II, undergoing elective surgery were included in the study. Using USG, vessel diameter, peak systolic velocity (PSV), end-diastolic velocity (EDV), mean velocity (Vmn), S/D (PSV/EDV ratio), pulsatility index (PI), and resistance index (RI) were measured from the PTA before and at 5th and 10th minutes after SA. Friedman test was used to analyze the parameters and Spearman correlation analysis was used for correlation with the degree of block. RESULTS: The study was completed with 30 patients with a mean age of 52 years (22 to 65). After spinal anesthesia, the spectral waveform changed from triphasic to monophasic pattern.