Sustainability reporting and operational excellence: waste management in global apparel companies originated from three countries
Sürdürülebilirlik raporlaması ve operasyonel mükemmellik: üç ülke menşeli küresel hazır giyim şirketlerinde atık yönetimi vakaları
- Tez No: 886835
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TUNÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hızla evrilen iş dünyasında, şirketlerin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini şeffaf bir şekilde göstermek ve hesap verebilirliklerini sağlamak için sürdürülebilirlik raporları, giderek vazgeçilmez araçlar haline gelmektedir. Bu raporlar, sadece paydaşlarla önemli bilgileri paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda şirketlerin algılanma ve değerlendirilme biçimlerini de derinden etkiler. Ancak, sürdürülebilir iş uygulamalarına geçişte Operasyonel Mükemmeliyet yöntemleri büyük önem taşır hale gelmiştir. Operasyonel Mükemmeliyet, işletmelerin süreçlerini optimize etmek ve verimliliği artırmak için geliştirilen bir dizi yöntem ve stratejiden oluşur. Bunlar, maliyetleri azaltma, kaliteyi artırma, hızlı ve esnek tepki verme gibi hedeflerle işletmelerin operasyonlarını iyileştirmeyi amaçlar. Ancak, sürdürülebilirlik çabalarıyla Operasyonel Mükemmeliyet yöntemlerinin nasıl birleştirileceği konusu, şirketlerin karşılaştığı önemli bir zorluktur. Sürdürülebilirlikle Operasyonel Mükemmeliyeti birleştirmenin önemi, sadece işletmelerin uzun vadeli başarısı için değil, aynı zamanda toplumsal ve çevresel etkileri yönetmek açısından da kritiktir. Örneğin, enerji verimliliğini artırarak operasyonel maliyetleri azaltmak, sadece karlılık açısından değil, aynı zamanda çevresel etkileri azaltarak sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada da önemli bir adımdır. Ancak, farklı kültürlere sahip bölgelerde Operasyonel Mükemmeliyet ve sürdürülebilirlik çabalarının etkinliği konusunda anlayış boşluğu bulunmaktadır. Bu, birçok faktörden kaynaklanabilir; kültürel farklılıklar, yerel düzenlemeler ve kaynakların farklı dağılımı gibi. Bu nedenle, şirketlerin sürdürülebilirlik ve operasyonel mükemmeliyet stratejilerini belirlerken, yerel koşulları ve kültürel dinamikleri dikkate almaları önemlidir. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik raporları ve Operasyonel Mükemmeliyet yöntemleri, günümüz iş dünyasında giderek birbirini tamamlayan ve destekleyen unsurlar haline gelmektedir. Ancak, bu yaklaşımların birleştirilmesi ve farklı kültürlere sahip bölgelerde etkinliği konusundaki anlayışı geliştirmek, şirketlerin uzun vadeli başarısı için önemli bir adımdır. Bu, sürdürülebilirlik ve operasyonel mükemmeliyetin entegre edilmesi ve küresel olarak uygulanması için gereklidir. Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye'deki altı önde gelen giyim şirketinin sürdürülebilirlik raporlama ve Operasyonel Mükemmeliyet yöntemleri açısından performanslarını kapsamlı bir şekilde analiz ederek bu boşluğu daraltmayı çalışmıştır. Her bölgeden detaylı bir inceleme için iki şirket seçerek bu şirketlerin sürdürülebilirlik uygulamalarını değerlendirmek için Küresel Raporlama Girişimi Standartları, GRI 2021'e dayanan bir puanlama sistemi kullanmıştır. Ayrıca, sürdürülebilirlik raporlarının kalitesine dikkatlice bakılmış ve bu raporlarda belirtilen atık yönetimi hakkındaki operasyonel mükemmeliyet stratejileri incelenmiştir. Sürdürülebilirlik raporlaması ile Operasyonel Mükemmeliyetin nasıl örtüştüğünü inceleyerek, bu araştırma sürdürülebilir iş uygulamaları hakkındaki tartışmaya katkıda bulunmuş ve bu yaklaşımları başarıyla birleştirmeye çalışan şirketlere yararlı öneriler sunmuştur. Çalışmanın veri toplama yaklaşımı, kapsamlı bir ağ oluşturarak bilgiyi çeşitli kaynaklardan sağlamaya dayanmaktadır. Temel odak noktası, resmi şirket web sitelerinde kamuya açık olan 2022 sürdürülebilirlik raporlarının detaylı incelenmesidir. Bu inceleme sürecinde, sadece raporların kendisi değil, aynı zamanda raporlara atıfta bulunan dış kaynaklar ve resmi web sayfalarında bulunan tüm ilgili detaylar dikkatle gözden geçirilmiştir. Bu şirketlerin verilerinin detaylı analizi sonucunda, altı şirketin de Global Reporting Initiative (GRI) 2021'i kullandığı belirlenmiştir. Ancak, buna rağmen, şirketler arasında elde edilen sonuçlar arasında önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Amerikan şirketleri, diğer iki bölgeden daha başarılı ve kapsamlı sürdürülebilirlik raporları sunarak lider konumunu sağlamıştır. GRI 2021 tarafından istenen metrikleri açık ve detaylı bir şekilde paydaşlara sunarak en başarılı rapora sahip oldukları görülmektedir. Avrupa şirketleri de sürdürülebilirlik alanında önemli adımlar atmış ve raporlama uygulamalarında belirgin bir gelişim göstermişlerdir. Bu şirketler, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma ve performanslarını izleme konusundaki taahhütlerini raporlarında net bir şekilde ifade etmişlerdir. Türk şirketleri sürdürülebilirlik alanında ilerleme kaydetmiş olsalar da, raporlarında derinlik ve kapsam açısından eksiklikler gözlemlenmiştir. Bu eksikliklerin nedeni çeşitli faktörlere dayanmakta ve Türkiye'nin sürdürülebilirlik alanında daha az gelişmiş kurumsal çerçevelerinin etkisi olduğu düşünülebilir. Bu bağlamda, Türk şirketlerinin sürdürülebilirlik raporlama uygulamalarını geliştirmek için daha fazla çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Tüm raporlar incelendiğinde, şirketlerin ekonomik ve yönetişimle ilgili raporlama konusunda daha başarılı oldukları açıkça ortaya çıkmaktadır. Ancak, sosyal ve çevresel konularda raporlama konusunda yetersiz kaldıkları da görülmektedir. Bu tutarlılık, şirketlerin ekonomik ve yönetişim başarılarını vurgulama eğiliminde olduklarını göstermektedir. Muhtemelen bu, pay sahiplerini memnun etme ve düzenleyici gerekliliklere uyum sağlama isteğinden kaynaklanmaktadır. Sosyal ve çevresel konularda eksik raporlama, geniş toplumsal ve çevresel endişelerin yeterince ele alınmadığını gösteren bir boşluğu açığa çıkarmaktadır. Bu durum, kurumsal sürdürülebilirlik raporlaması alanında daha genel bir sorunu işaret etmektedir. Şirketlerin sürdürülebilirlik performansını daha iyi anlamak ve geliştirmek için daha kapsamlı bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini vurgular. Bu kapsamda, sosyal ve çevresel faktörlerin, ekonomik ve yönetişim faktörlerle aynı düzeyde önemsenmesi ve raporlanması önem arz etmektedir. Özellikle, bu faktörlerin entegrasyonu, işletmelerin sürdürülebilirlik stratejilerini daha etkili bir şekilde belirlemelerine ve uygulamalarına olanak tanır. Bu nedenle, kurumsal raporlama süreçlerinde sosyal ve çevresel boyutların daha kapsamlı bir şekilde ele alınması ve bu bilgilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması, sürdürülebilirlik çabalarının başarısını artırmak için önemlidir. Çalışmaya göre, Operasyonel Mükemmellik stratejilerinin kullanımı ile şirketlerin sürdürülebilirlik başarısı arasında önemli bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Bu stratejiler, şirketlerin süreçlerini geliştirmelerine, atık miktarını azaltmalarına ve daha verimli hale gelmelerine yardımcı olur. Bu stratejilerin daha iyi performans sergileme kültürünü teşvik ederek, daha sürdürülebilir sonuçlarına yol açar. Bir şirketin operasyonel mükemmelliğe odaklanmasının ve sürdürülebilirlik başarısı arasındaki yakın bağlantı, bu stratejileri işletme şekillerine sorunsuz bir şekilde entegre etmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bölgelere göre farklılık gösterdiğina rağmen, bu stratejilerin temel uygulamalarının çok benzer olduğunu görmekteyiz. Bu çalışmanın bulgu ve önerileri, sürdürülebilirlik raporlama pratiklerini geliştirmeyi amaçlayan şirketlere yöneliktir ve bunların genel başarılarını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, farklı endüstrilerde ve coğrafi konumlarda daha fazla araştırma yapılmasını teşvik ederek, küresel düzeyde sürdürülebilirlik raporlama süreçlerini daha derinlemesine anlama imkanını sunar. Bu çalışmanın sonuçları, işletmelerin sürdürülebilirlik raporlama çabalarını ve genel performanslarını artırmak isteyenler için önemli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's ever-changing business world, sustainability reports are essential tools for companies to demonstrate transparency and accountability across all aspects of their economic, social, and environmental impact. These reports share essential information with stakeholders and heavily impact how companies are viewed and judged. At the same time, operational excellence methods have become crucial in the ongoing shift towards sustainable business practices. However, even though the researcher recognizes the importance of combining operational excellence with sustainability efforts, there is still a gap in understanding how they are implemented and how effective they are in different parts of the world and with various cultures. This study narrows this gap by thoroughly analyzing how six major apparel companies in the United States, Europe, and Turkey perform in sustainability reporting and operational excellence methods. The researcher has selected two companies from each region for a detailed examination. This approach uses a scoring system based on the well-recognized Global Reporting Initiative Standards, GRI 2021, to assess how well these companies follow sustainability practices. Additionally, the researcher is looking closely at the quality of their sustainability reports and examining their operational excellence strategies for waste management as outlined in these reports. By examining how sustainability reporting and operational excellence overlap, this research adds to the discussion about sustainable business practices and offers valuable suggestions for companies trying to blend these approaches successfully. The researcher meticulously cast a wide net in the data-gathering approach, sourcing information from various channels. The primary focus centers on scrutinizing the meticulously prepared sustainability reports of 2022, publicly accessible on official company websites. Besides, the researcher examines external sources cited within these reports, encompassing additional studies, relevant resources, and supplementary data. In analyzing the data of these companies, it became apparent that each of the six companies adhered to the same reporting framework. However, the outcomes varied significantly. American companies emerged as leaders in this regard, showcasing comprehensive and robust sustainability reporting practices and consistently earning them the highest average scores. Their reports likely covered a wide array of sustainability metrics required by GRI 2021. European companies closely followed, demonstrating noteworthy efforts in sustainability disclosure and commitment to sustainability, evident in their reporting practices. On the other hand, Turkish companies faced challenges in keeping pace with their American and European counterparts. Despite making strides in sustainability, their reports lacked the depth and breadth found in the reports of American and European companies due to various factors, including differing priorities, resource limitations, or less-developed sustainability strategies within the Turkish business context. There was a clear trend in all reports, and companies tend to do better in reporting on their economic and governance aspects. However, they fall short when reporting on social and environmental issues. This consistency highlights a shared focus among companies on showcasing their economic and governance successes, possibly driven by a desire to satisfy shareholders and comply with regulations. On the other hand, the weaker reporting on social and environmental issues reveals a gap in addressing broader societal and environmental concerns. This shared pattern suggests a more significant problem within corporate sustainability reporting. It emphasizes the need for a more comprehensive approach to sustainability, where social and environmental factors are as important as economic and governance factors. The study revealed a considerable connection between using operational excellence strategies and how well companies perform regarding sustainability. These strategies help companies improve their processes, reduce waste, and become more efficient. They also encourage a culture of continually improving, leading to better sustainability results. The close link between a company's focus on operational excellence and its sustainability success shows how important it is for companies to blend these strategies into their operations seamlessly. By doing so, they create an environment where continuous improvement and efficient operations become the norm, significantly boosting their sustainability efforts. It is worth noting that while these strategies and their intensity may differ across regions, the underlying patterns remain consistent. The shifting landscape of corporate transparency represents a significant milestone in recognizing sustainability as a vital concern for all stakeholders globally. This change presents a new era where companies prioritize social, environmental, and governance excellence alongside financial success. This study and its suggestions are helpful for companies looking to improve their reporting of their sustainability efforts and doing well overall. Plus, it encourages more research in different industries and underscores the global significance of sustainability reporting. This study and its suggestions provide valuable insights for businesses seeking to enhance their sustainability reporting and overall effectiveness. Moreover, this evaluation may encourage additional research in various sectors and locations, fostering a broader comprehension of sustainability reporting on a global scale.