Refik Durbaş'ın şiir evreni
Refik Durbaş's poetry universe
  1. Tez No: 839498
  2. Yazar: PAKİSTAN YİGİTLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Refik Durbaş, 1944 yılında Erzurum'un Pasinler ilçesinde doğmuştur.Durbaş 74 yıllık yaşamına bir çok sanat eseri sığdırmıştır. Üretken bir sanatçı olan Durbaş, bu gün Türk şiirinin etkili simalarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Refik Durbaş'ın eserlerinin edebî ve sanatsal önemi açığa çıkarılmaya ve Türk edebîyatındaki farklı sesinin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Refik Durbaş'ın hayatı ve eserlerine dair bilgiler verilmiştir.Durbaş'ın gazetecilik ve dergicilik kariyerine değinildikten sonra çocuk edebiyatı alanındaki eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Durbaş'ın ilk şiirlerini İkinci Yeni etkisiyle sonraki şiirlerini ise Toplumcu Gerçekçi anlayışla yazmasından ötürü şairin sanatı iki ayrı başlıkta incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Durbaş'ın şiir evreninde öne çıkan izlekler şiir örnekleri ile incelenmiştir. Çocukluk, yaşlılık, ölüm, emek, aşk, çıraklık gibi konuları şiirinin temeline almış olduğu gösterilmiştir. Şair, işçi sınıfının yaşam algısından beslenen şiirleriyle okuyucuya yeni bir bakış açısı kazandırdığı gözlenmiştir.“Çırakların şairi”olarak tanınmasından dolayı çırakların işçi sınıfındaki yeri ve bu temanın Durbaş'ın şiirlerinde kapladığı yoğunluk tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise şairin şiirlerinin biçimsel incelenmesi yapılarak sözcük ve anlam sapmalarının varlığı belirlenmiştir. Dördüncü bölümde ek bir bölüm olarak şairin bestelenen şiirleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışma, Refik Durbaş'ın edebi ve sanatsal katkılarını vurgularken, onun eserlerinin farklılaşan sesini ve etkisini aydınlatmayı amaçlamıştır. Şairin çocuk edebiyatından Toplumcu Gerçekçi şiire uzanan geniş yelpazedeki eserleri incelenmiş, çırakların işçi sınıfındaki rolünü yansıttığı temalar öne çıkarılmıştır. Şiirlerinin biçimsel analizi ve dilin gücünün rolü, sanatının derinliği ve etkileyiciliği hakkında daha fazla anlayış sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Refik Durbaş was born in Pasinler district of Erzurum in 1944. Durbaş has placed many works of art in his 74-year life. Durbaş, a productive artist, is considered one of the influential simas of Turkish poetry today. In this study, the literary and artistic significance of Refik Durbaş's works were exposed and an analysis of the different voice in Turkish literature was tried. The study consists of four parts. In the first section, information about Refik Durbaş's life and works is given. After mentioning Durbaş's career in journalism and journalism, information was given about his works in the field of children's literature. Durbaş's art was studied in two separate titles, as he wrote his first poems with the Second New effect and his next poems with the Socialist Realistic understanding. In the second part of the study, the works that stand out in Durba's poetry universe were examined with examples of poetry. It has been shown that he has taken the subjects such as childhood, old age, death, labor, love, apprenticeship on the basis of his poetry. The poet gave the reader a new perspective with his poems fed by the working class's perception of life.“Due to his recognition as the ”poet of apprentices", the place of the apprentices in the working class and the intensity that this theme covers in Durbaş's poems were determined. In the third part of the study, the existence of word and meaning deviations was determined by the formal examination of the poet's poems. In the fourth section, information was given about the poet's composed poems as an additional chapter. While this work emphasizes the literary and artistic contributions of Refik Durbaş, it aimed to illuminate the differentiating sound and effect of his works. A wide range of works of the poet, ranging from children's literature to the Socialist Realistic poem, were examined, and themes were highlighted, reflecting the role of apprentices in the working class. He provided more insight into the formal analysis of his poems and the role of the power of language, the depth and effectiveness of his art.