From eyes of Russian media: European Union and the NATO
Rus medyası gözünden Avrupa Birliği ve NATO
  1. Tez No: 839499
  2. Yazar: SERTER İLKAN ALTINDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUTKU AYDIN BEZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sputnik Haber, Rus devletinin kontrolünde olan ve doğrudan Rus devletine bağlı olan bir haber ajansıdır. 24 Şubat 2022'de başlayan Ukrayna işgali ile birlikte Sputnik'in Rus devletinin güdümünde olduğu daha net bir şekilde anlaşılmaya başladı. İşgalin başlangıç tarihinden itibaren taradığım ve kodladığım haberler ile hem Ukrayna'ya karşı hem de NATO ve Avrupa Birliğine karşı sistematik bir şekilde propaganda haberleri, manipülatif haberler, disinformation ve misinformation gibi yöntemler ile Rus devletinin uluslararası arenada kullandığı bir yumuşak araç olduğu akademik olarak da ortaya konulması amaçlanarak bu tez yazılmıştır. Tarihsel süreçte gerçekleşen olaylara ve Ukrayna işgaline uzanan süreçte Sputnik Haberin üstlendiği role sistematik bir şekilde değinilmiş ve Sputnik Haberin işleyiş tarzı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sputnik News is a news agency directly affiliated with the Russian state. With the invasion of Ukraine that started on February 24, 2022, it became clearer that Sputnik came under direct control of the Russian state. Academically demonstrating that the Sputnik News is a soft tool used in the international arena by Russian state with systematically using propaganda news, manipulative news, disinformation and misinformation against Ukraine, NATO and the European Union, with the news that I scanned and coded since the beginning of the invasion. This thesis was written with the aim of the role of Sputnik News in the process of historical events and the Invasion of Ukraine has been systematically addressed and the working style of Sputnik News has been revealed.