Hayvanlara yönelik tutumlarla kadına yönelik partner şiddeti mitlerini kabul etme arasındaki ilişkiler
Relationships between attitudes toward animals and the acceptance of myths about intimate partner violence against women
  1. Tez No: 981403
  2. Yazar: ROZANA URKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BOYACIOĞLU BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Psikoloji, Sociology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma kapsamında kadına yönelik partner şiddeti mitlerini kabul etme eğilimi üzerinde hayvanlara yönelik tutumların etkisi incelenmiştir. Bu amaçla çalışma 18 yaşından büyük 392 kişiyle yürütülmüştür. Katılımcılar daha önce psikometrik özellikleri test edilmiş Kadına Yönelik Partner Şiddeti Mitlerinin Kabulü Ölçeği, Hayvanlara Yönelik Empati Ölçeği, Çelişik Türcülük Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu doldurmuştur. Araştırmanın bulgularına göre kadına yönelik partner şiddeti hakkındaki mitlerin kabulü ile hayvanlara yönelik empati arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda kadına yönelik partner şiddeti hakkındaki mitlerin kabulü ile çelişik türcülük arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Son olarak kadına yönelik partner şiddeti mitleri ile türcülüğün alt boyutları olan korumacı türcülük, insan üstünlüğüne yönelik türcülük ve dilde türcülük arasında da pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çelişik türcülük ve kadına yönelik partner şiddeti mitlerinin kabulü arasındaki ilişkide cinsiyetin düzenleyici etkisi anlamlı bulunmamıştır. Bu çalışma, hayvanlara yönelik empatik tutumlar ve çelişik türcülüğün kadına yönelik şiddet tutumlarıyla ilişkisini ortaya koyma ve hayvana yönelik şiddet biçimlerini türcülük özelinde değerlendirmesiyle literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. Kadına yönelik şiddetin bir yordayıcısı olabilecek olan hayvana yönelik tutumların araştırılması, hayvana yönelik şiddetin türcülük bağlamında incelenmesi ve önlenmesi, son olarak da şiddetin tüm türleriyle mücadele edilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of attitudes toward animals on the tendency to accept myths about partner violence against women. The research was conducted with 392 participants aged 18 and above. Participants completed the Acceptance of Myths about Partner Violence Against Women Scale, the Animal Empathy Scale, the Ambivalent Speciesism Scale and a Demographic Information Form all of which have established psychometric validity. The findings revealed a significant negative correlation between empathy toward animals and the acceptance of myths surrounding partner violence against women. Conversely, a significant positive correlation was found between the acceptance of these myths and ambivalent speciesism. Moreover, positive and significant associations emerged between the acceptance of such myths and the subdimensions of speciesism, namely protective speciesism, human superiority speciesism, and linguistic speciesism. Gender did not significantly moderate the relationship between ambivalent speciesism and the acceptance of myths about partner violence. This study offers a novel contribution to the literature by highlighting the link between attitudes toward animals, particularly empathy and speciesist beliefs, and attitudes toward violence against women. Exploring attitudes toward animals as potential predictors of gender-based violence, and examining animal-directed violence within the framework of speciesism are essential for developing a more comprehensive understanding of violence and for advancing efforts to prevent all its forms.