Androloji Polikliniğine başvuran çiftlerde fertiliteye etki eden faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting fertility in couples applying to Andrology Outpatient Clinic
  1. Tez No: 839504
  2. Yazar: SAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnfertilite, en az 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumudur. Erkek infertilitesi değerlendirilirken fiziksel, sosyal ve psikolojik yönden bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu çalışmada erkek infertilitesine etki eden faktörlere geniş bir bakış açısıyla ışık tutmak, genel sağlık durumunun erkek fertilitesine olan etkisini araştırmak ve infertilitenin getirdiği psikososyal yükün semen kalitesi üzerine etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. YÖNTEM: Androloji polikliniğimize 31/05/2021-18/05/2023 tarihleri arasında infertilite nedeniyle başvuran hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Anamnez ve fizik muayenesi tamamlanan hastalardan Uluslararası Erektil Fonksiyon Değerlendirme Anketi-15, Doğurganlık Sorunu Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği, Evlilikte Uyum Ölçeği ve Hasta Sağlık Anketi formlarını dolduran 1039 hastanın verileri çalışmaya dahil edildi. Hastalar normospermik ve semen analizinde en az bir anomalisi olanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Semen anomalisi riskinin ortaya konması için lojistik regresyon analizi yapıldı. P değeri %95 güven aralığında
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Infertility is the absence of pregnancy despite regular and unprotected sexual intercourse for at least 12 months. When evaluating male infertility, physical, social, and psychological aspects should be considered. It is aimed to shed light on the factors affecting male infertility from a broad perspective, to investigate the effect of general health status on male fertility, and to reveal the effects of the psychosocial burden of infertility on semen quality. MATERIALS AND METHODS: The files of patients admitted to our andrology outpatient clinic for infertility between 31/05/2021-18/05/2023 were retrospectively reviewed. The data of 1039 patients with complete anamnesis and physical examination records and patients who completed The International Index of Erectile Function-15, The Fertility Quality of Life Scale, the Marital Adjustment Scale, and the Patient Health Questionnaire forms were included in the study. Patients were divided into two groups as normospermic and those with at least one anomaly in semen analysis. Logistic regression analysis was performed to determine the risk of semen anomaly. P values