Steroid kullanan hastalarda maya mantarı kolonizasyonu
Yeast colonization in patients treated with steroids
- Tez No: 839527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kandidalar fırsatçı patojenler olup, uzun süreli steroid kullanımı, geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı, uzun süren kanser tedavileri, immünsupresif tedavilerin yaygınlaşması, ağız içi cihaz kullanımı ve Covid-19 gibi viral enfeksiyonların artışı sebebiyle hastaların oral kavitesinde 'oral kandidiyazis' hastalığına sebep olmaktadır. İnhalasyon cihazı uygulaması sırasında yapılan hatalar ve hastanın inhalasyon sonrası ağız bakımını yapmaması ilacın oral kavitede birikerek oral florayı bozmasına, özellikle Candida türleri gibi fırsatçı patojenlerin oral kavitede çoğalıp hastalık oluşturmasına sebep olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı inhale steroid tedavisi alan ve almayan hastaların oral maya mantarı kolonizasyonunu tanımlamak ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya inhale steroid ile tedavi edilen 82 tane hasta, inhale steroid ile tedavi edilmeyen 32 tane hasta dahil edildi. Hastaların oral kavitesinden alınan mukozal sürüntü örneği ve hastalardan toplanan tükürük örneği ile SDA, Corn Meal Agar ve CHROMagar ile mantar kültürü yapıldı. Mikroskobik inceleme, germ tüp oluşumu, klamidyospor oluşumu ve koloni rengi değerlendirilerek tür tanımlaması yapıldı. İnhale steroid kullanan ve kullanmayan hasta grupları arasında maya üremesi ve maya çeşitliliği bakımından istatistiksel anlamda fark saptanmamıştır. İnhale steroid kullanan hastalarda Candida albicans %47,5 luk bir prevalans ile baskındı. Candida albicans'ı sırası ile Candida tropicalis %12,5, Candida krusei %8,5, Candida parapsilosis %1,0 takip etti. İnhale steroid kullanmayan hastalarda da Candida albicans %28,12 lik bir prevelans ile birinci sıradaydı. Daha sonra Candida parapsilosis %12,5, Candida krusei %6,25, Candida tropicalis %6,25, Candida guilliermondii %3,12 sıralama ile dağılım gösterdiler. Ağız bakımı oral kandidiyazisden koruyacak en önemli eylemdir.
Özet (Çeviri)
Candidas are opportunistic pathogens and long-term steroid use, broad-spectrum antibiotic use, long-term cancer treatments, extensive use of immunosuppressive therapies, oral device use and viral infections such as Covid-19 cause of 'oral candidiasis' in the oral cavity of patients. Mistakes made during the application of the inhaler and failure to take care of the mouth hygiene after inhalation cause of opportunistic pathogens such as Candida to multiply in the oral cavity and cause of the disease by accumulating in the oral cavity and disrupting the oral flora. The aim of this study was to describe and compare the oral yeast colonization of in patients treated and not treated with steroid therapy. 82 patients who were treated with inhaled steroids and 32 patients who were not treated with inhaled steroids were enrolled in the study. Fungi were cultured with SDA, Corn Meal Agar and CHROMagar with mucosal swab sample taken from the oral cavity of the patients and saliva sample collected from the patients. Species identification was made by evaluating microscopic examination, germ tube formation, chlamydiospore formation and colony color. There was no statistically significant difference in yeast growth and yeast diversity between patient groups treated and not treated inhaled steroids. In patients treated inhaled steroids, Candida albicans was dominant with a prevalence of 47.5%. Candida albicans was followed by Candida tropicalis 12.5%, Candida krusei 8.5%, and Candida parapsilosis 1.0%, respectively. In patients who did not treated inhaled steroids, Candida albicans was in the first place with a prevalence of 28.12%. Then, Candida parapsilosis 12.5%, Candida krusei 6.25%, Candida tropicalis 6.25%, Candida guilliermondii 3.12%. Oral care is the most important action to protect from oral candidiasis.