Farklı preparasyon teknikleri ve seramik blokların laminate veneer restorasyonların kırılma dayanımına etkisi
Effect of different preparation techniques and ceramic blocks on the fracture strength of laminate veneer restorations
  1. Tez No: 839526
  2. Yazar: FARAZ HERAVI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÇEKİÇ NAGAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı laminate veneer preparasyon tekniklerinin, farklı seramik blokların kırılma dayanımı üzerine etkisi araştırmaktır. Bu amaç için çekilmiş 40 adet üst orta keser diş kullanıldı ve her grupta 10 diş olacak şekilde 4 farklı gruba ayrıldı. İki farklı laminate preparasyon şekli ve 2 farklı seramik blok kullanılarak testler uygulandı. Örneklerin yarısına preparasyonsuz yöntem ve diğer yarısına ise açılı yöntem ile preparasyon yapıldı. Bu iki grup seramik bloklara göre (lityum disilikat ve lösit ile güçlendirilmiş seramikler) 2 alt gruba ayrıldı. Ağız koşullarını taklit etmek için termal siklus makinesinde 5000 devir yapıldı. Daha sonra universal test cihazında seramiklerin kırılma dayanımını belirlemek için yükleme işlemi yapıldı. Bu testler yapıldıktan sonra, kırık tiplerini değerlendirmek için, ışık mikroskobu ve SEM analizi yapıldı. İstatistiksel analizler, parametrik olmayan Kruskal-Wallis ve ki-kare analizleri ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different laminate preparation techniques on fracture strength of different ceramic blocks. For this purpose, 40 extracted upper central incisors were used and divided into 4 different groups with 10 teeth in each group. 2 different laminate preparation types and 2 different ceramic blocks were tested. The specimens were prepared with the prepless preparation method and the other half were prepared with the butt joint method. These two groups were subgrouped according to the ceramic blocks (lithium disilicate and leucite reinforced ceramics). In order to simulate oral conditions, 5000 cycles were performed in a thermal cycling machine. Then, the loading process was performed with a universal testing machine to determine the fracture strength of the ceramics. Following these tests, light microscopy and SEM analysis were performed to examine the fracture types. The statistical analysis were performed with non-parametric Kruskal-Wallis and chi-square analyses.