Doğu Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren konaklama işletmeleri yöneticilerinin sürdürülebilir turizme bakışları
The perspectives of accommodation business managers operating in the Eastern Black Sea region on sustainable tourism
- Tez No: 839545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sürdürülebilir turizm; doğal çevrenin turizm faaliyetleri nedeni ile en az seviyede zarar görerek gelecek kuşaklara aktarılmasını ve tüm paydaşların kalkınmasını hedefleyen bir yaklaşımdır. Sürdürülebilir turizmin önemli paydaşlarından olan konaklama işletmelerinin de sürdürülebilir turizm anlayışı ile atıklarını azaltmak, enerjiyi verimli kullanmak, yerel kalkınmaya katkı sağlamak, ziyaretçi memnuniyetini arttırmak vb. gibi çeşitli sorumlulukları bulunmaktadır. Araştırmanın temel amacı; Doğu Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde görev yapan yöneticilerin sürdürülebilir turizme bakışlarını ve farkındalıklarını tespit etmektir. Araştırmanın önemi; sahip olunan kaynakların bir gün tükenebileceği gerçeği ile sorumlu ve verimli turizm anlayışının benimsenmesi gerektiğini vurgulamaktır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır ve veriler nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma 2023 yılında gerçekleştirilmiş olup Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çalışan 19 otel yöneticisi amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Görüşme yapılan konaklama işletmeleri yöneticilerine Dünya Turizm Örgütü tarafından belirlenen Sürdürülebilir Turizm Hedeflerini içeren 14 adet soru sorulmuştur. Araştırma durum çalışması modeli ile gerçekleştirilmiş, verilerin analizinde nitel araştırma yöntemine ait analizler olan betimsel ve içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; yöneticilerin sürdürülebilir turizm hedeflerinden çevre unsuru ve doğal kaynakları koruma farkındalıkları sürdürülebilirlik algılarında ilk sıralarda gelmektedir. Bölgede istihdamda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmakta olduğu ve yöneticilerin doğa ile uyumlu olmayan mevcut plansız yapılaşma ile devam edilmesi durumunda bölgenin turizm açısından geleceğini olumsuz gördükleri araştırmadan elde edilen sonuçlardan bazıları olmuştur. Araştırmada son olarak bulgulardan yola çıkarak yaylalardaki çevreye zarar veren ve fiziki bütünlüğü bozan yapılara daha estetik bir görünüm kazandırılması ya da bu yapıların alt yapı sorunlarının giderilmesi, turist yoğunluğunun bölge illeri arasında dağıtılmasına yönelik politikalar geliştirilmesi şeklinde bölgesel ve sektörel öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable tourism has been came out the emergence of the tourism environment with the continuous understanding of the continuity of durability (sustainability) in order to take precautions against the fact that it is starting to run out as a result of various damages to nature due to its direct interaction with the environment. Accommodation establishments which are one of the important collaborations of sustainable tourism, has some rules that must be followed and various responsibilities they have in the understanding of sustainable tourism. Some of those; to reduce savings, use efficiency, protect water resources, air quality and cultural richness, contribute to local development and social welfare, and attach importance to visitor volume and physical integrity. The subject of the research is to learn the perspectives of hotel managers operating in the Eastern Black Sea Region regarding sustainable tourism. The problem of the research was created based on the idea that the tendency of accommodation business managers to gain financial gain causes them to disregard sustainable tourism values. The main purpose of the research is to determine the views and awareness of managers working in accommodation establishments operating in the Eastern Black Sea Region on sustainable tourism. The importance of the research is to emphasize that responsible and efficient tourism consumption should be adopted due to the fact that the resources are not infinite and may one day be exhausted. Interview technique, one of the qualitative research methods, was used as a data collection tool. The research was conducted in 2023 and 19 hotel managers working in the Eastern Black Sea Region were determined by convenience and purposeful sampling method. The interviewed accommodation establishment managers were asked 14 questions regarding the Sustainable Tourism Goals determined by the World Tourism Organization. The case study model, one of the models of the qualitative research method was used in the analysis of the data. According to the findings; Managers' awareness of protecting the environment and natural resources, which are among the sustainable tourism goals , is high and comes first in the ranking of importance in their sustainability perceptions. Some of the results of the research are as follows; managers support local development and make positive discrimination for women in employment. They also see the future of the region in terms of tourism as negative if the current unplanned construction which is not compatible with nature, continues without adding value to the region. Finally, regional and sectoral recommendations have been made based on the findings of the research.