Covid-19 pandemisinin çalışma hayatına etkileri: OECD ülke örnekleri
Effects of the Covid-19 pandemic in woking life: Example of OECD countries
- Tez No: 839568
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Salgın hastalıklar, geçmişten günümüze toplumsal, ekonomik, siyasi açıdan olmak üzere birçok alanda insanlık tarihini etkilemiş, değişim ve dönüşümlerin ortaya çıkmasında etkin bir rol almıştır. Tarihsel süreçte milattan önceki yıllara kadar dayanan pandemiler belirli dönemlerde uzun yıllar boyunca şekil değiştirerek, mutasyona uğrayarak kendini tekrarlamıştır. Günümüzde adı sıkça duyulan ve küresel ölçekte birçok alanda etkisini sürdüren Covid-19 pandemisi 2019 yılının sonlarına doğru Çin'de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılmış ve pandemik hastalıklar içerine girmiştir. Gelişen dünya, bilim ve teknolojinin ilerlemesine karşın Covid-19 pandemisinin ortaya çıkması tüm dünyayı panik haline sokmuş birçok insanın can kaybına ve salgına yakalanmasına sebep olmuştur. Bu durum dünyaca pandemi krizinin yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Bu çalışmanın ana amacı Covid-19 pandemisinin çalışma hayatına etkilerini değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini OECD üye ülkeleri oluşturmaktadır. Çalışmanın yönteminde, nitel araştırma yöntemi kullanılarak, konuyla ilgili kaynak, veri ve istatistiklere birincil kaynaklardan ulaşılmıştır. Kaynak taraması yapılarak elde edilen kaynak ve istatistikler değerlendirilerek sınıflama ve sıralama yöntemleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler için sınıflama aşamasında tümdengelim yöntemi uygulanmış, sonuç kısmında ise elde edilen veriler tümevarım yöntemi aracılığıyla değerlendirilmiştir. GZFT analizinden elde edilen bulgulara göre, Covid-19 pandemisi çalışma hayatını birçok yönden etkilemiştir. Örneğin; işsizlik oranlarının yükselmesine neden olmuştur. OECD verilerine göre; 2020 yılının Mart ayında işsizlik oranı %5,5 iken, Nisan ayında salgının boyutunun büyümesiyle birlikte bu oran %8,8'leri bulmuştur. Karantina uygulamaları nedeniyle uzaktan çalışma modeline geçilmiş, dijital platformlar üzerinden toplantılar gerçekleşmiştir. İş hukuku ve sosyal güvenlik hukukuna geçici maddeler eklenerek pandeminin etkilerini hafifletme yoluna gidilmiştir. Bu süreçte neredeyse tüm OECD ülkelerinde sendikalar çalışanların sağlığını korumaya yönelik faaliyetlerde bulunmuştur. Ayrıca devletler pandeminin yol açtığı yıkım karşısında birçok mali tedbir ve teşviklerde bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular GZFT analiziyle sınıflandırılarak pandemi ve çalışma hayatındaki güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler değerlendirilmiştir. Güçlü yönler içerisinde bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, sağlık sektöründeki gelişmeler, hükümetlerin yaptığı mali tedbir ve teşvikler, yaratıcılık ve inovasyon konularına değinilmiştir. Zayıf yönlerde Covid-19'un küresel yayılımı, karantina uygulamaları, ekonomik belirsizlik ve yüz yüze iletişim eksikliğine değinilmiştir. Covid-19'un çalışma hayatında yarattığı fırsatlar olarak uzaktan çalışma, belirli sektörlerin gelişimi, hijyen alışkanlıklarının önem kazanması ve İKY'nin dijitalleşmesi konuları ele alınmıştır. Tehdit olarak ise salgınların devamı, işsizlik artışı ve ücretlerin düşmesi konuları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda ise bundan sonraki süreçlerde oluşabilecek yeni pandemilere karşı alınabilecek tedbir önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Epidemic diseases have influenced human history in many areas, including social, economic and political aspects from past to present, and have played an active role in the emergence of changes and transformations. In the historical process, pandemics dating back to the years before Christ have repeated themselves by changing shape and mutating for many years in certain periods. The Covid-19 pandemic, which is frequently heard today and continues its impact in many areas on a global scale, emerged in China towards the end of 2019, spread all over the world and entered the pandemic diseases. Despite the developing world and the advancement of science and technology, the emergence of the Covid-19 pandemic has put the whole world in a state of panic and caused many people to lose their lives and get caught in the epidemic. This situation has caused the world to experience a pandemic crisis. The aim of this study is to evaluate the effects of the Covid-19 pandemic on working life. The population of the study consists of OECD member countries. In the methodology of the study, qualitative research method was used and relevant sources, data and statistics were obtained from primary sources. Classification and ranking methods were applied by evaluating the sources and statistics obtained by scanning the sources. For the data obtained, deductive method was applied at the classification stage, and the data obtained in the conclusion part were evaluated through the inductive method. According to the findings from the SWOT analysis, the Covid-19 pandemic has affected working life in many ways. For example, it has caused an increase in unemployment rates. According to OECD data, while the unemployment rate was 5.5% in March 2020, this rate reached 8.8% in April as the size of the pandemic grew. Due to quarantine practices, remote working model was adopted and meetings were held over digital platforms. Temporary articles were added to labor law and social security law to mitigate the effects of the pandemic. In this process, trade unions in almost all OECD countries took actions to protect the health of employees. In addition, states have taken many financial measures and incentives against the devastation caused by the pandemic. The findings obtained in the research were classified by SWOT analysis and the strengths, weaknesses, opportunities and threats in the pandemic and working life were evaluated. Among the strengths, developments in information technologies, developments in the health sector, financial measures and incentives by governments, creativity and innovation were mentioned. Weaknesses include the global spread of Covid-19, quarantine practices, economic uncertainty and lack of face-to-face communication. As weaknesses, the global spread of Covid-19, quarantine practices, economic uncertainty and lack of face-to-face communication were mentioned. As opportunities created by Covid-19 in working life, remote working, the development of certain sectors, the importance of hygiene habits and the digitalization of HRM were discussed. As threats, the continuation of pandemics, increase in unemployment and decrease in wages were evaluated. As a result of the study, suggestions were made for measures that can be taken against new pandemics that may occur in the future.