COVİD-19 pandemisinin çalışma ilişkileri ve çalışma biçimlerine etkileri
The effect of COVID-19 pandemic on labour relations and forms of working
  1. Tez No: 832783
  2. Yazar: BATUHAN YALINCAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
COVID-19 pandemisi çalışma ilişkilerini ve çalışma biçimlerini dönüştürmüştür. Küresel çapta işgücü piyasasında var olan yapısal sorunlar daha da derinleşmiştir. Salgın yüz yüze etkileşimin fazla olduğu sektörleri olumsuz etkilemiştir. En fazla istihdam kaybı bu sektörlerde yaşanmıştır. İstihdamda yaşanan sorunların yanında çalışma saatlerinde de dünya genelinde azalma yaşanmıştır. İşgücü piyasasındaki kırılgan nüfus olan; gençler, kadınlar, göçmenler, kayıt dışı çalışanlar, ev içi çalışanlar ve kendi hesabına çalışanlar salgından en fazla etkilenen kesimdir. Çalışma hayatında esnekleşme ve güvencesizliğin artmasıyla birlikte standart olmayan çalışma biçimlerinin yaygınlaştığı görülmektedir. Çalışma ilişkileri açısından; çalışanların işe yabancılaştığı ve çalışanlar arasında ilişkilerin zayıfladığı bir süreç yaşanmaktadır. Salgın döneminde endüstri ilişkileri bakımından sosyal diyaloğun dünya genelinde aksadığı görülmektedir. Son zamanların en büyük işçi hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Çünkü salgın döneminde çalışma hayatına ilişkin alınan koruyucu tedbirlerin daha çok işverenlere yönelik olduğu çalışanlar için ise yeterli seviyede olmadığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 salgının çalışma ilişkileri ve çalışma biçimlerine etkilerini, ekonomik verilerle ve güncel istatistiklerle destekleyerek mevcut durumun analiz edilmesidir. Bu doğrultuda ILO, EUROSTAT, OECD, WB, EUROFOUND, TUİK VE İŞKUR'un 2019-2022 yılı verileri kullanılarak karşılaştırmalı analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has transformed labour relations and forms of working. On a global level, structural problems in the labour market have deepened further. The epidemic had especially negatively affected sectors where physical interaction between people is intense and close, and workers in these sectors. The enormous employment and income losses and increased insecurity have been experienced in such sectors. In addition to employment losses and increased unemployment, there has also been a decrease in working hours around the world. Youth, women, immigrants, unregistered workers, domestic workers and self-employed people, who constitute vulnerable groups in the labour market, are the most affected by the epidemic. It has been observed that non-standard forms of working have become widespread with the increase in flexibility and insecurity in working conditions. In the context of labour relations, it was a period when workers became alienated from work and relations and solidarity between workers weakened. In terms of industrial relations, it has been determined that social dialogue was disrupted throughout the world during the epidemic period. In this period, the most widespread and significant violations of labour rights in recent years occurred. Because the protective measures and policies taken by governments during the pandemic period were mostly directed at employers, and the social protection provided to workers was insufficient. The aim of this thesis is to analyse the effects of the COVID-19 epidemic on labour relations, working conditions and forms of working, supported by statistical data. In this regard, comparative analyses were made on various social policy issues such as the labour market, working conditions and forms of working, using the 2019-2022 data of ILO, EUROSTAT, OECD, WB, EUROFOUND, TÜRKSTAT and İŞKUR.