Kripto para yatırımcılarının kararlarında rol oynayan unsurlar
Factors that play a role in the decisions of cryptocurrency investors
- Tez No: 839572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT EVLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kripto paralar ilk çıktığı andan itibaren dünyada ilgi uyandırmaya devam etmektedir. Alternatif bir ödeme yöntemi fikriyle ortaya çıkan kripto paralar gün geçtikçe hızla artan değerleri sayesinde yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Hızla para kazanmak isteyen birçok yatırımcı bu para birimlerine ilgi gösterirken, bu paralar hakkında hiçbir bilgiye sahip olmaya yatırımcılar da bu para birimlerine yatırım yapmaya başlamışlardır. Bu para birimlerinin geleceğine yönelik birçok soru işareti bulunmaktadır ve bu sorular çeşitli kesimlerce sıklıkla tartışılmaktadır. Geleneksel finans yatırımcıların kararlarını alırken tam bilgiye dayalı şekilde rasyonel davrandıkları fikrine dayanmaktadır. Buna karşın davranışsal finans yatırımcıların yatırım kararlarını alırken rasyonel davranmadıklarını çevresel, sosyolojik ve psikolojik bazı etkenlerin etkisi altında kalarak kararlar aldıkları üzerine kurulmuştur. Piyasadaki anomalilerin varlığı da bu durumu doğrular niteliktedir. Kripto para piyasası yeni bir piyasa olmasına rağmen dünyanın farklı yerlerinden birçok yatırımcıyı kendisine çekmektedir. Yeni bir piyasa olduğu için yatırımcıların bu piyasaya bakış açıları önem teşkil etmektedir. Yatırımcıların bu piyasaya bakışı, piyasanın gelecekteki durumu üzerinde de doğrudan etkilidir. Bu çalışmanın amacı; kripto para yatırımcılarının, kripto paralara yönelik görüşlerini ve bakış açılarını tespit etmektir. Bu amaca yönelik bir anket formu oluşturulmuş ve kripto para yatırımcılarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies continue to attract interest in the world since the moment they were first released. Cryptocurrencies, which emerged with the idea of an alternative payment method, have attracted the attention of investors thanks to their rapidly increasing value day by day. While many investors who want to make money quickly are interested in these currencies, investors who do not have any information about these currencies have also started to invest in these currencies. There are many question marks regarding the future of these currencies, and these questions are frequently discussed by various groups. Traditional finance is based on the idea that investors act rationally, based on full information, when making their decisions. On the other hand, behavioral finance is based on the fact that investors do not act rationally when making investment decisions, but make decisions under the influence of some environmental, sociological and psychological factors. The existence of anomalies in the market also confirms this situation. Although the cryptocurrency market is a new market, it attracts many investors from different parts of the world. Since it is a new market, investors' perspectives on this market are important. Investors' view of this market has a direct impact on the future state of the market. The aim of this study is to determine the views and perspectives of cryptocurrency investors towards cryptocurrencies. A survey form was created for this purpose and applied to cryptocurrency investors.