Konya bölgesinde yaşayan insanlarda hantavirüs antikor sıklığı; kentsel ve kırsal popülasyon bazlı değerlendirme
Hantavirus antibody frequency in people living in Konya region; urban and rural population based assessment
- Tez No: 839571
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Bu tez çalışmasında Konya ilinde yaşayan kişilerde hantavirüs IgG antikor sıklığının Enzim Bağlı İmmünolojik Yöntem ile serolojik olarak saptanması ve antikor pozitifliğinin kent ve kırsal bölgelerdeki farklılığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına rutin test istemleriyle gönderilen kan örneklerinin çalışmalar sonucunda artan serumlarından adresi Konya ili olan 273 örnek çalışmamıza dahil edilmiştir. Serum örnekleri çalışma yapılana kadar -80°C'de muhafaza edilmiştir. Hastaların bilgilerine hastane bilgi işlem sistemi tarafından ulaşılmıştır. Örneklerde Dobrava, Puumala, Hantaan hantavirüslere karşı gelişen IgG antikor varlığı araştırılmıştır. Hantavirüs IgG antikorları tespiti Enzim Bağlı İmmünolojik Yöntem (Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay; ELISA) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara ait verilerin istatistiksel analizi SPSS for Windows version 18.0 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Tez çalışmamıza toplam 273 hastaya ait serum örneği dahil edilmiştir. Örneklerin 136'sı (%49,8) kadın hastalardan, 137'si (%50,2) erkek hastalardan elde edilmiştir. Yaşları 2 yaş ile 92 yaş arasında değişen hastaların yaşlarının ortanca değeri 57,00 olarak hesaplanmıştır. Serum örneklerinin 136'sı (%50,2) Konya ilinde kentsel bölgelerde ikamet eden, 137'si (%49,8) ise Konya ilinde kırsal bölgelerde ikamet eden bireylerden belirlenmiştir. Kırsal bölgelerden elde edilen örnekler 25 farklı ilçeden, kentsel bölgelerden elde edilen örnekler ise 7 ilçeden elde edilmiştir. En çok hasta numunesi kentsel bölgelerden %41,2 ile Selçuklu ilçesinden, kırsal bölgelerden ise %9,5'erlik yüzdeler ile Çumra, Ilgın ve Meram ilçelerindendir. Yapılan serolojik çalışma sonucunda 273 numunenin 13'ünde (%4,8) Hantavirüs IgG antikorları pozitif saptanmıştır. Hastaların pozitiflik durumu ile yaş, cinsiyet, kırsal/kentsel bölgede olma arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç: Hantavirüsler dünya çapında görülebilen ve mortal seyredebilen enfeksiyon etkenidirler. Ülkemizde de 2009 yılında bir salgına yol açmışlardır ve ülkemizden bugüne kadar birçok hantavirüsle enfekte vaka bildirimleri yapılmıştır. Konya ilinden bugüne kadar hantavirüs ile enfekte vaka bildirimi olmamıştır ve hastalığın sıklığına yönelik herhangi bir bildirim yapılmamıştır. Bu tez çalışmasında Konya ilindeki kırsal ve kentsel alanlarda yaşayan bireylerde hantavirüs IgG antikor sıklığını tespit etmeyi amaçladık. %4,8 oranında hantavirüs IgG antikor varlığını tespit ettiğimiz sonuçlarımız Konya bölgesi için hastalığın yaygınlığı açısından elde edilmiş ilk veriler olarak, halk sağlığı ve enfeksiyon hastalıkları epidemiyolojisi açısından yol gösterici nitelikte olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this thesis study we aim at the serological detection of hantavirus IgG antibodies by Enzyme Linked Immunological Method. And we aim to show the difference in antibody positivity between urban and rural areas. Materials and Methods: We obtained our serum samples from the increased serum of blood samples sent to Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Microbiology Laboratory with routine test requests. 273 samples whose address is Konya were included in our study. Serum samples were stored at -80°C until the assay time. The information of the patients was accessed by the hospital data processing system. The presence of IgG antibodies against Dobrava, Puumala and Hantaan hantaviruses were investigated in the samples. The detection of hantavirus IgG antibodies was performed by the Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay; ELISA method. Statistical analysis of the data of the results obtained was performed using the SPSS for Windows version 18.0 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) package program. Results: A total of 273 patients' serum samples were included in our thesis study. Of the samples, 136 (49.8%) were obtained from female patients and 137 (50.2%) from male patients. The median age of the patients, whose age ranged from 2 years to 92 years, was calculated as 57.00. Of the serum samples, 136 (50.2%) were determined from individuals residing in urban areas in Konya and 137 (49.8%) were from individuals residing in rural areas in Konya. Samples obtained from rural areas were obtained from 25 different districts, and samples from urban areas were obtained from 7 counties. The highest number of patients are from Selçuklu district with 41.2% from urban areas, and from Çumra, Ilgın and Meram districts with 9.5% from rural areas. As a result of the serological study, hantavirus IgG antibodies were found positive in 13 (4.8%) of 273 samples. There was no statistically significant difference between the positivity status of the patients and age, gender, rural/urban location. Conclusion: Hantaviruses are infectious agents that can be seen worldwide and can be mortal. They caused an epidemic in our country in 2009, and many hantavirus-infected cases have been reported from our country to date. No hantavirus-infected case has been reported from Konya to date, and no report has been made regarding the frequency of the disease. In this thesis, we aimed to determine the frequency of hantavirus IgG antibodies in individuals living in rural and urban areas in Konya. Our results, in which we detected the presence of hantavirus IgG antibody at a rate of 4.8%, will be the first data obtained in terms of the prevalence of the disease for the Konya region, and will be guiding in terms of public health and infectious diseases epidemiology.