Türk sineması ve İran sinemasının siyasi sansür olgusu bağlamında karşılıklı analizi
A mutual analysis of Turkish cinema and Iranian cinema in the context of political censorship
  1. Tez No: 839581
  2. Yazar: NİLGÜN EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sansür, belirli politik, dini veya ahlaki sebeplerden dolayı içeriği düzenleme veya kısıtlama pratiğidir. Sansürün varlığı, fikirlerin ifade özgürlüğünü tehdit edebilir ve sanatın gücünü engelleyebilir. Sinemada sansür, yaratıcılığı ve sanatçının ifade biçimini kısıtlayarak sanatın özünü bozabilir. Bu çalışmanın amacı Türk Sineması ve İran Sinemasında uygulanan sansür olgusunu siyasi açıdan ele almaktır. 7. Sanat olarak adlandırılan sinema sanatının işlevi topluma bir anlamda ayna tutmaktadır. Bu yansıma, siyasi erk tarafından dönemin ideolojisine göre şekil verilmek istenmekte ve bu kısıtlama daha sonra eserin bütünüyle yasaklanmasına kadar ilerlemektedir. Sanat tabiatı gereği muhalif olmasıyla birlikte, itaat kültürü tarafından alanı sınırlandırılmakta ve ülke politikalarına göre yol izlemek zorunda kalmaktadır. Bu kültür ve yönetim beraberinde sansür olgusunu getirir. Sansür, ülkelere ve o ülkenin ifade özgürlüğüne, sinema sanatını nasıl konumlandırıldığına ve yine o dönemin siyasi erkine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu araştırmada sinema ve sansür olgusu, Türk ve İran sinemasının tarihi incelenecek ardından Türk Sineması ve İran Sinemasın da ki sansürün politik anlamda topluma yansıması, her iki ülke sinemasındaki benzerlikler veya ayrıştığı kendi sinema tarihleri ile analiz edilecektir. İran Sineması“İran İslami Devrimi”öncesi ve sonrası arasındaki farklar incelenirken Türk Sineması ise Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini de kapsayacak şekilde iktidar değişiklikleri ve darbe dönemlerinde aldığı tutum itibariyle ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Censorship is the practice of editing or restricting content for specific political, religious or moral reasons. The existence of censorship can threaten the freedom of expression of ideas and hinder the power of art. Censorship in cinema can distort the essence of art by restricting creativity and the artist's expression. The aim of this study is to discuss the censorship in Turkish Cinema and Iranian Cinema from a political point of view. The function of the art of cinema, called the 7th Art, mirrors the society in a sense. This reflection is desired to be shaped by the political power according to the ideology of the period, and this restriction then progresses until the complete ban of the work. Although art is oppositional by its nature, its field is limited by the culture of obedience and it has to follow the path according to the country's policies. This culture and administration brings with it the phenomenon of censorship. Censorship varies depending on countries and freedom of expression, how the art of cinema is positioned and the political power of that period. In this research, the phenomenon of cinema and censorship, the history of Turkish and Iranian cinema will be examined, then the political reflection of the censorship in Turkish and Iranian Cinema will be analyzed with the similarities or divergences in the cinema of both countries. While the differences between Iranian Cinema before and after the“Iranian Islamic Revolution”will be examined, Turkish Cinema will be discussed in terms of the attitude it took during the periods of power changes and coups, including the Ottoman and Republican periods.