Ghostly borrowings: Transnational horror remakes in Egypt, iran and Turkey
Hayalet alıntılar: Mısır, İran ve Türk sinemalarında ulusötesi yeniden çevrim korku filmleri
- Tez No: 861805
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN, PROF. DR. ÖZGÜR BAYRAM YAREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez, ulusötesi film yapımı pratiklerini ele almak amacıyla Orta Doğu ve Kuzey Afrika (ODKA) bölgesinin en verimli üç film endüstrisindeki-Mısır, İran ve Türkiye-yeniden çevrim korku filmlerini incelemektedir. Mısır, İran ve Türkiye'de popüler ve tür sinemalarının, kendi kültürlerinin arzu, umut, endişe ve korkularını yansıtacak şekilde kültürel ürünleri yeniden bağlamsallaştırma stratejilerini göstermek için yeniden çevrim olan üç korku filmine ilişkin örnek olay incelemelerini ele almaktadır. Çağdaş literatürde yeterince temsil edilmeyen ODKA bölgesindeki tür film yapımcılığı, özellikle de korku türü kuramlaştırılırken, aynı zamanda metinötesi çokluklar da ortaya konmaktadır. Ulusötesi etkilerin (sürekli yer değiştirme, değişim ve dönüşüm nedeniyle) sosyokültürel, politik veya ideolojik faktörler doğrultusunda çoklu düzeylerde işlediği ileri sürülmektedir. Bu tez aynı zamanda korku filmi yeniden yapımlarının Mısır, İran ve Türkiye'de korku türünün evrimine ve türsel değişimlere nasıl katkıda bulunduğunu da incelemektedir. Korku filmleri kârlıdır ve garantili bir izleyici kitlesine hitap etmektedir. Ticari nedenlerle üretilseler bile, bu filmler özellikle son yirmi yılda bölgede yükselen aşırı muhafazakâr politikalarla bağlantılı olarak korkulanı temsil etmede önemli bir rol oynamaktadırlar. Dolayısıyla bu tez, korku filmi yeniden yapımlarına“çalıntı”veya“kopya”anlayışlarının ötesinden bakarak, ulusötesi film yapım pratikleri içindeki yeniden çevrim süreçlerine odaklanmaktadır. Mısır, İran ve Türk sinemalarındaki yeniden çevrim korku filmleri, başlı başına birer metin olarak incelenmekte ve ülkelerin özgün korku sineması tarihleriyle birlikte daha geniş boyutta sosyokültürel, ekonomik, politik ve ideolojik bağlamlarına da yerleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines horror film remakes in the three most fertile film industries of the Middle East and North Africa (MENA) region—Egypt, Iran, and Turkey—to address transnational filmmaking practices. The analysis engages in case studies of three horror film remakes to demonstrate the strategies of Egyptian, Iranian, and Turkish popular and genre cinemas to recontextualize cultural products to mediate their own cultures' desires, hopes, anxieties, and fears. While theorising the cultural phenomenon of genre filmmaking in the MENA region, especially horror, that is underrepresented in contemporary scholarship, this thesis also reveals the transtextual multiplicities. It is argued that transnational influences operate at multiple levels in line with sociocultural, political, or ideological factors (due to their constant displacement, change, and transformation). This thesis also reveals how horror film remakes have contributed to the evolution and generic shifts of the horror genre in Egypt, Iran, and Turkey. Horror films are profitable and appeal to a guaranteed audience. They are produced for commercial reasons, yet they also take a crucial part in representing the fearful, especially in relation to the heightened extreme conservative policies in the region over the last two decades. Therefore, this thesis goes beyond the understanding of horror film remakes as“derivative copies”and focuses on the remaking processes within the transnational filmmaking practices. It examines Egyptian, Iranian, and Turkish horror film remakes in their own right and situates them within their peculiar histories of horror cinema, as well as their broader sociocultural, economic, political, and ideological contexts.