Sürdürülebilir tasarımlar ve eğitimde yenilikçi tasarımlar
Sustainable designs and innovative designs in education
  1. Tez No: 839580
  2. Yazar: EMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAYDERE, DOÇ. DR. SÜREYYA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çağımızın sorunlarından biri olan küresel ısınmanın önüne geçilmesi adına sürdürülebilirlik kavramı son zamanlarda önemini giderek artırmaktadır. Bu anlamda geliştirilen teknolojik uygulamalar eğitim alanında da görülmeye başlanmıştır. Geleneksel yöntemlerle sürdürülen dersler öğrencilerde derin öğrenme sağlamadığı gibi sürdürülebilirlik için de uygun görülmemektedir. Geleneksel eğitim yöntemlerindeki uygulamaları reddeden öğrenme sürecini dönüştürmeyi hedefleyen yenilikçi eğitim anlayışı merkezine öğrenciyi alır. Eğitimde teknolojiyi etkili bir şekilde kullanan öğrenciler pasif bilgi alıcıları olmaktan çıkarak aktif katılımcılar haline gelir. Covid-19 pandemi dönemiyle sanal sınıf ortamlarının oluşturulması yenilikçi eğitim materyallerinin bu ortamlarda kullanılmasını gerektirmiştir. Bu bağlamda araştırmada görsel sanatlar eğitiminde uygulanan yenilikçi eğitim materyalleri incelenmiştir. Araştırmada 5 tez çalışması, 9 makale çalışması araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesi için uygun görülmüştür. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır ve genel tarama model olarak seçilmiştir. Doküman analizi ile toplanan veriler önceden belirlenen temalara göre sınıflanarak betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yenilikçi eğitim materyallerinde kullanılan ögeler, AR/VR uygulamaları, 3D modelleme ve baskıları, multimedya araçları, oyun tabanlı ve bulut tabanlı öğrenme ortamları ve yapay zeka ile oluşturulan uygulamalar olmuştur. İncelenen araştırmalarda çalışma grupları her kademe için görsel sanatlar eğitiminde yenilikçi eğitim materyallerinin uygulanabileceğini göstermektedir. İncelenen her araştırmada materyallerin farklı kullanımları ve uygulama örnekleri görülmektedir. Bu sebeple teknolojinin eğitimde kullanımının giderek arttığı düşünüldüğünde bu çalışmanın geleceğin sanat eğitimcileri, öğrencileri ve ilgililerine yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has been gaining increasing importance in recent times in order to address one of the problems of our era, which is global warming. In this regard, technological applications developed to tackle global warming have also started to be observed in the field of education. Traditional methods of teaching not only fail to provide deep learning for students but are also considered unsuitable for sustainability. An innovative educational approach that aims to transform the learning process by rejecting the practices in traditional educational methods places the student at its center. By effectively integrating technology in education, students shift from being passive recipients of knowledge to becoming active participants. The COVID-19 pandemic has necessitated the creation of virtual classroom environments, which, in turn, require the utilization of innovative educational materials within these settings. In this context, innovative educational materials applied in visual arts education have been investigated in this research. For the resolution of the sub-problems of the research, 5 thesis studies and 9 article studies were deemed suitable. Qualitative research methods were employed in this study, with a general survey model chosen. The data collected through document analysis were classified according to pre-determined themes and analyzed using descriptive analysis technique. The elements used in innovative educational materials, AR/VR applications, 3D modeling and printing, multimedia tools, game-based and cloud-based learning environments, and applications created with artificial intelligence were identified as findings. The examined research indicates that innovative educational materials can be implemented in visual arts education for every level. Each study under examination presents different uses and application examples of these materials. Therefore, given the increasing use of technology in education, it is believed that this study will assist future art educators, students, and stakeholders in the field.