Çevresel gelişmelerin finans sektörüne etkileri kapsamında sürdürülebilir finans
Sustainable finance in the scope of the effects of environmental developments on the finance sector
  1. Tez No: 839582
  2. Yazar: BUKET OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sanayi devrimi gelişmeye ve büyümeye başlayan üretim ve tüketim peşinde kentleşme kavramını ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan kentleşme, beraberinde doğal kaynakların bilinçsizce kullanılmasını meydana getirmiştir. İnsanların ihtiyaçları bilinçsizce karşılanmıştır. Bilinçsiz tüketim birçok soruna sebep olmuştur. Hem günümüzdeki neslin yaşam kalitesi büyük bir tehdit altında kalmış, hem de gelecek nesiller için ciddi boyutta bir tehdit oluşturmaya başlamıştır. Karşı karşıya kalınan bu tehdit beraberinde birçok çözüm arayışını getirmiştir. Bu arayışların sonucunda Sürdürülebilir Kalkınma kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram yalnızca literatürde yer alan bir kavram olarak kalmayıp Birleşmiş Milletler tarafından Küresel Amaçlar olarak ilan edilen küresel bir boyut kazanmıştır. Küresel bazda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması ülkelerin sürdürülebilir kalkınmayı benimsemesine bağlıdır. Ülkelerin çevresel duyarlılıkları ve buna istinaden almış oldukları kararlar bu küresel kalkınma hedeflerini benimseme derecelerine bağlıdır. Bu tez çalışması ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında başta finans sektörü olmak üzere yaşanan gelişmeleri inceleyerek finans sektöründe yeni fakat büyük bir öneme sahip olan Sürdürülebilir Finans üzerine gelişmeleri incelemektir. Çalışma içerisinde sürdürülebilirlik kavramı ve unsurları, işletmeler açısından önemi, sürdürülebilir borsalar, sürdürülebilirlik yatırımları, sürdürülebilirlik raporlaması, ESG raporlama, etki yatırımı, sürdürülebilir tahviller, entegre raporlama, sürdürülebilir bankacılık alanlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has caused a series of urbanization in production and population that started with the Industrial Revolution. As a result of urbanization, the needs of those who unconsciously use natural resources have been met. However, with the unconscious consumption of people, the quality of life of today's generation has faced danger, and it has started to pose a serious threat to future generations. Faced with this threat, it resolved many of its accompanying quests. As a result of these searches, the concept of Sustainable Development has emerged. This concept, as a concept in the literature, has reached a global dimension, which was announced as the Global Goals by the United Nations. Achieving sustainable development on a global basis depends on countries' adoption of sustainable development. The sensitivities of the countries and the decisions they take based on this depend on the degree to which they adopt these global development goals. With this thesis, it is the formation of Sustainable Finance, which has a new but large region in the financial sector, by examining what has happened within the scope of the United Nations Sustainable Development Goals, especially the finance sector. The concept and elements of sustainability within the scope of the study, the importance of business values, sustainable stock markets, sustainability investments, sustainability resources, ESG records, impact investment, debt bonds, integrated storage, sustainable banking are included.