Tamir için kullanılan kompozit rezinlerin renk uyumlarına farklı aydınlatmaların metamerik etkisinin incelenmesi
Evaluation of the metameric effect of different illuminants on the color match of repair composite resins
- Tez No: 839583
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu in vitro çalışmada, farklı marka-aynı renk ya da bukalemun etkisi gösteren kompozit rezin ile tamir prosedürü uygulanmış olan kompozit rezinler ile aynı marka-aynı renk kompozit rezin ile tamir prosedürü uygulanmış olan kompozit rezinler arasındaki renk farkına farklı aydınlatmaların metamerik etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada üç adet nanofil (Omnichroma, Estelite Sigma Quick, Filtek Ultimate), bir adet nanohibrit kompozit rezin (Spectra ST HV) kullanıldı. Tamir edilecek restorasyonu ve tamir kompozit rezinini taklit etmek için kullanılan kompozit rezinlerin farklı kombinasyonları kullanılarak toplam 16 grup elde edildi (n=12). Her bir kompozit rezin dış çapı 10 mm, iç çapı 4 mm, yüksekliği 2 mm olan çember şeklindeki teflon kalıplara yerleştirildi. Polimerizasyonun ardından aynı numuneler dış çapı 10mm, yüksekliği 2 mm olan disk şeklindeki farklı bir teflon kalıba alınarak, ortada bulunan boşluğa dış halkayla aynı marka-aynı renk veya farklı marka-aynı renk/bukalemun etkili kompozit rezin düzgünce yerleştirilerek polimerize edildi. Elde edilen örneklerin renk parametreleri D65, F2 ve A aydınlatması altında, spektrofotometre ile ölçüldü. Mevcut restorasyon ile aynı marka-aynı renk kompozit rezin ile tamir edilen grupların translüsensi parametresi (TP) hesaplanıp, spektral yansıma eğrileri çizildi. Mevcut restorasyonun aynı veya farklı marka kompozit rezin ile tamir edilmesini taklit eden gruplar arasındaki renk farkı (ΔE) ve metamerik indeks (MI) değeri farklı aydınlatıcılar altında hesaplandı. Grupların TP değerleri en düşük 9,79, en yüksek 13,94 olarak hesaplandı. Tüm kompozit rezinlerin spektral yansıma eğrilerinin kesişme noktaları mevcut olup, eğriler yaklaşık olarak 400-410 nm dalga boyundan itibaren yükselme eğilimindedir. Dış halkada Estelite Sigma Quick (EST) kullanılanlar hariç, gruplar en yüksek L* değerini A aydınlatması, en düşük L* değerini ise D65 aydınlatması altında verdi. Tüm gruplar en yüksek a* değerlerini A aydınlatması, en yüksek b* değerlerini ise F2 aydınlatması altında verdi. D65 aydınlatmasına göre A aydınlatması altında L*, a* (tüm grupların) ve b*değerleri (bir grup hariç) değerleri arttı. D65 aydınlatmasına göre F2 aydınlatması altında L* ve b* değerleri arttı, a* değerleri azaldı. Bu tez çalışmasında elde edilen ΔE ve MI değerleri için belli bir aydınlatıcıya göre belli bir dağılım görülmedi. ΔE değerleri kompozit rezine ve aydınlatıcı türüne göre değişiklik gösterdi. Sonuç olarak eski restorasyonun ve tamir için kullanılacak olan kompozit rezinin D65 aydınlatması altındaki renk parametrelerinin bilinmesi; elde edilecek restorasyonun farklı aydınlatmalar altındaki görünümünün tahmin edilmesini kolaylaştıracaktır. Anahtar Kelimeler : Estetik, Kompozit dental rezin, Metamerizm, Renk, Translüsensi
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to examine the metameric effect of different illumination on the color difference between composite resins that were repaired with different brands-same color/chameleon effect composite resin and the composite resins that were repaired with the same brand-same color composite resin. Three nanofiller (Omnichroma, Estelite Sigma Quick, Filtek Ultimate) and one nanohybrid (Spectra ST HV) composite resin were used in the study. A total of 16 groups were obtained using different combinations of composite resins used to mimic the restoration to be repaired and the repair composite resin (n=12). Each composite resin was placed in circular teflon molds with an outer diameter of 10 mm, an inner diameter of 4 mm and a height of 2 mm. After polymerization, the same samples were taken into a different disc-shaped teflon mold with an outer diameter of 10 mm and a height of 2 mm, and polymerized by neatly placing the same brand-same color or different brand-same color/chameleon effect composite resin with the outer ring, into the the middle gap. Color parameters of the obtained samples were measured with a spectrophotometer under D65, F2 and A illuminations. The translucency parameter (TP) of the groups repaired with the same brand-same color composite resin was calculated and spectral reflectance curves were drawn. The color difference (ΔE) and metameric index (MI) value between the groups were calculated under different illuminants, simulating the repair of the existing restoration with the same or different brand composite resin. TP values of the groups were calculated as the lowest was 9,79 and the highest was 13,94. There are intersection points and the curves tend to increase at after approximately 400-410 nm wavelength for all composite resins. Except for those using Estelite Sigma Quick (EST) in the outer ring, the groups gave the highest L* value under A illumination and the lowest L* value under D65 illumination. All groups gave the highest a* values under A illumination and the highest b* values under F2 illumination. Compared to D65 illumination, under A illumination L*, a* (for all groups) and b* values (except one group) increased. Compared to D65 illumination, under F2 illumination, L* and b*values increased, a* values decreased. No specific distribution was observed for ΔE and MI values for a particular illuminant. ΔE values varied depending on the composite resin and illuminant type. As a result, knowing the color parameters of the old restoration and the repair composite resin under D65 illumination will make to predict the appearance of the restoration under different illuminations easier. Key Words : Color, Composite dental resin, Esthetics, Metamerism, Translucency