Kullanımlar ve doyumlar teorisi bağlamında dijital medya aracı olarak sanal gerçeklik oyunları üzerine bir araştırma
A research on virtual reality games as a media tool in the context of the uses and gratifications theory
- Tez No: 839618
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAYEL BİLBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Özellikle 1980'lerin sonunda ivme kazanarak günümüze kadar uzanan dijitalleşme süreci, yeni dijital medya türlerini mümkün kılmaktadır. Bu türlerden biri de sanal gerçekliğin yaygın olarak kullanıldığı dijital oyun alanıdır. Sanal gerçeklik oyunları, dijital oyunları sanal gerçeklik teknolojisi ile bir araya getirerek, özel sanal gerçeklik ekipmanları aracılığıyla oyuncuların duyma, görme ve dokunma gibi birden fazla duyusunu harekete geçiren ve gerçekmiş deneyimi yaşatan üç boyutlu (3D) oyun ortamlarıdır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın kuramsal çerçevesini, medya kullanıcılarının medyayı kullanarak çeşitli doyumlar elde ettğini savunan Kullanımlar ve Doyumlar Teorisi oluşturmaktadır. Nicel araştırma deseni benimsenen bu araştırmada, sanal gerçeklik oyunu oynayan 408 bireyden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bireylerin sanal gerçeklik oyunu oynayarak elde ettikleri doyumlar, medya kullanım özellikleri ve bireysel özellikleri tespit edilerek, elde edilen doyumlar, bireysel özellikler ve medya kullanım özellikleri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Sanal gerçeklik oyunlarının kullanım ve doyumlarını inceleyen araştırmanın yeni olması sebebiyle, bu araştırmadan elde edilen verilerin literatüre katkı sunması ve yol gösterici olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The process of digitization, which gained momentum especially towards the end of the 1980s and has continued to the present day, enables the emergence of new digital media types. One of these types is the digital gaming realm, extensively utilizing virtual reality. Virtual reality games combine elements of digital gaming with virtual reality technology, creating three-dimensional (3D) gaming environments that stimulate multiple senses such as hearing, sight, and touch through specialized virtual reality equipment, thereby providing an experience akin to reality. In line with this purpose, the theoretical framework of the study is formed by the Uses and Gratifications Theory, which posits that media users obtain various gratifications through media usage. In this research adopting a quantitative research design, data obtained from 408 individuals playing virtual reality games is analyzed to determine the gratifications derived from playing these games, identifying their media usage characteristics and individual attributes. The study aims to reveal the relationship between the derived gratifications, individual characteristics, and media usage characteristics. As this research is novel in examining the uses and gratifications of virtual reality games, it is intended that the data gathered from this study will address this gap in the literature and serve as a guiding resource.