3 Ekim 2005 müzakerelere başlama kararı ekseninde Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin Türk basınında yansımaları
The media reflections of Turkey-European Union relations in frame of 3 October 2005 negatiations
  1. Tez No: 160736
  2. Yazar: ŞAKİR SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET 3 EKİM 2005 MÜZAKERELERE BAŞLAMA KARARI EKSENİNDE AVRUPA BİRLİ?İ - TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN TÜRK BASININDA YANSIMALARI Şakir SARI Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyelik başvurusu ile ilgili 3 Ekim 2005 Müzakerelere Başlama karan ekseninde Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin Türk basınının farklı organlarında nasıl yansıtıldığım irdelemektir. Tezin araştırma aşamasında, içerik çözümleme yöntemi kullanılarak, araştırmanın objeleri olan Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeniçağ gazetelerinde 3 Ekim 2005 - 17 Ekim 2005 tarihleri arasında yayımlanmış, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerini konu alan yazı türleri incelenmiştir. Söz konusu tarihler arası yayımlanan yazı türleri sınıflandırılmış, tablolar ve şemalar kullanılarak niceliksel ve niteliksel çözümlemeye tabi tutulmuş ve böylece araştırmanın bulguları elde edilmiştir. Araştırma Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeniçağ gazetelerinin 3 Ekim 2005 - 17 Ekim 2005 tarihleri arası yayımlanmış nüshaları ve bu nüshalarda yer alan Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri konulu yazılan ile sınıflandırılmış olup spor, reklam, tanıtım ve ilan yazı türleri araştırma kapsamı dışında tutulmuştur. Araştırmanın varsayımı; ulusal basını oluşturan organların çıkarları ve ideolojileri doğrultusunda gündem oluşturmalarıdır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulguların varsayımları doğrular nitelikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MEDIA REFLECTIONS OF TURKEY- EUROPEAN UNION RELATIONS IN FRAME OF 3 OCTOBER 2005 NEGOTIATIONS ŞakirSARI The purpose of this research is to examine the media reflections of Turkey- European Union relations in frame of 3 October, 2005 negotiations. During the research content analysis had been the method to study the articles regarded to European Union- Turkey relations which were published on Daily Cumhuriyet, Daily Hürriyet and Daily Yeniçağ between the dates 3 October 2005- 17 October 2005. The articles which set the objects of the research were classified in terms of quantitiy and quality by charts and diagrams. The articles that have been analysed for the research were limited to Daily Cumhuriyet, Daily Hürriyet and Daily Yeniçağ between the dates 3 October 2005- 17 October 2005 which were regarded to European Union- Turkey relations. All other articles and ads such as sports, advertisement, promotions and announcements were exluded from the Project. The hypothesis of the research is that the public agenda is composed through national media's profit and ideologies. The indications of the research determines the validity of the hypothesis. VI