Kadına karşı aile içi şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemelerin Azerbaycan ve Türk hukukunda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of regulations on the prevention of domestic violence against women in Azerbaijani and Turkish law
  1. Tez No: 839644
  2. Yazar: LAMAN KARIMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dünya genelinde sosyal sorun olarak bilinen kadına karşı aile içi şiddet kadın haklarının ihlaline yol açmaktadır. Zamanında çözüme kavuşturulmayan aile içi şiddet, cinayetle sonuçlanabilmektedir. Bu sorunun çözümlenmesi amacıyla Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyetleri'nde ilgili aile içi şiddet yasaları kabul edilmiş, konuya ilişkin her iki ülkenin yasal mevzuatında belirli düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmanın ana konusu kadına karşı aile içi şiddetle mücadelede Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyetleri'nde hangi mekanizmaların geliştirildiğini, alınan tedbirleri, her iki ülkenin yasal mevzuatında hangi düzenlemelerin yapıldığını ve aile içi şiddet yasalarını karşılıklı olarak ele almaktır. Bununla birlikte çalışmamızda kadına karşı aile içi şiddete ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Türk ve Azerbaycan Yargıtayı'nın verdiği kararlara temas edilerek Azerbaycan'da gerçekleşen şiddet olayları da ilgili yasalar nezdinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Domestic violence against women, known as a social problem throughout the world, leads to the violation of women's rights. Domestic violence that is not resolved in a timely manner can result in murder. In order to solve this problem, the relevant domestic violence laws were adopted in the Republics of Azerbaijan and Turkey, and certain arrangements were made in the legal legislation of both countries. The main subject of this study is to discuss which mechanisms have been developed in the Republics of Azerbaijan and Turkey in the fight against domestic violence against women, the measures taken, what arrangements have been made in the legal legislation of both countries and the domestic violence laws. In addition, in our study, by touching on the decisions of the European Court of Human Rights and the Turkish and Azerbaijani Supreme Courts regarding domestic violence against women, the violent incidents that took place in Azerbaijan were also examined under the relevant laws.