Fe-%5,23v alaşımının yeniden kristalleşme kinetiği
Recristallization kinetics of Fe-5,23%v alloy
  1. Tez No: 83965
  2. Yazar: BÜLENT BOSTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TAMER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fe -% 5, 23 V ALAŞIMININ YENİDEN KRİSTALLEŞME KİNETİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Bülent BOSTAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada Fe-% 5,23 V alaşımının yeniden kristalleşme kinetiği incelendi. %50 ve %70 deforme edilmiş Fe -% 5,23 V alaşımı oksijensiz bir atmosferde 560 °C, 570 °C, 580 °C ve 590 °C sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutuldu. Yapıdaki değişimleri görmek için numunelere optik mikroskop ile lineer sayım metodu uygulandı. Yeniden kristalleşme kinetiğinin [X^l-exp (-ktn)] Avrami denkleminde olduğu gibi sıcaklıktan bağımsız olarak zamanla üstel bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Dönüşümün aktivasyon enerjisi Fe içerisinde V'un difüzyonuna uygun olarak yaklaşık 50 k.kal./mol bulunmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626 20 01 Toparlanma, Yeniden Kristalleşme, Fe-V, Kinetik 80 Yrd. Doç. Dr. A. Tamer ÖZDEMİR tc ^^¦v^.rr.fy^nEOU ısüiiH îi 5 v.. : - ^-V-fi
Özet (Çeviri)
RECRISTALLIZATION KINETICS OF Fe- 5,23 % V ALLOY (M.Sc. Thesis) Bülent BOSTAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHENOLOGY October 1999 ABSTRACT In this work, recristallization behavior of Fe- 5,23% V alloy was studied. Materials cold-worked by 50% and 70% were annealed in oxygen free atmosphere at temperatures of 560, 570, 580 and 590°C respectively. Techniques of optical microscope and linear inception were used to study the changes in the microstructure. It has been found that, kinetics of recristallization obeys Avrami type equation [Xtr = l-exp(-ktn) ] with a temperature independent time exponent n. The activation energy of the transformation is around 50 k.kal./ mol and consistent with the value for diffusion of vanadium in ferrite matrix. Science code :626 20 01 Key Words : Recovery, Recristallization, Fe-V, Kinetics Page number :80 Adviser :Asst. Prof. Dr. A. Tamer ÖZDEMİR