İçinde ısı üretimi olan bir borunun elastik plastik deformasyonunun sıcaklığa bağımlı akma gerilmesi altında incelenmesi
Elastic plastic deformation analysis of a heat generating tube with temperature dependent yield stress
  1. Tez No: 83964
  2. Yazar: YAVUZ BİÇKES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İÇİNDE ISI ÜRETİMİ OLAN BİR BORUNUN ELASTİK PLASTİK DEFORMASYONUNUN, SICAKLIĞA BAĞIMLI AKMA GERİLMESİ ALTINDA İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yavuz BİÇKES GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada içinde uniform bir ısı kaynağı bulunan, uçları sabit, elastik- mükemmel plastik bir borudaki plastik gerinme, yerdeğiştirme ve gerilme dağılımı, akma sınırının sıcaklığa bağımlı olduğu varsayımıyla analitik olarak incelenmiştir. İnceleme, Tresca'nın akma şartı ve bununla ilgili akış kuralı temeline dayanmaktadır. Borunun yarıçap oranına bağlı olarak, ikisi Tresca prizmasının kenar rejimine karşılık gelen ve ortada bir elastik bölgenin oluştuğu, beş farklı plastik bölge oluşmaktadır. Borudaki, elastik plastik deformasyonun farklı yapılarının ayırt edilmesine, sınıflandırılmış, dört farklı yarıçap oranı öncülük etmiştir. Bütün durumlarda ısıl yük değeri, elastik bölgenin tamamen yok olması durumuna kadar arttırılmıştır. Bilim Kodu : 625 02 02 Anahtar Kelimeler : Plastisite, Akma kriteri, Akış kuralı, Isıl yük, Sıcaklığa bağımlı parametre, Elastik- mükemmel plastik malzeme Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Doç Dr. Müfit GÜLGEÇ
Özet (Çeviri)
ELASTIC PLASTIC DEFORMATION ANALYSIS OF A HEAT GENERATING TUBE WITH TEMPERATURE DEPENDENT YIELD STRESS (M.Sc. Thesis) Yavuz BİÇKES GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, the distribution of stress, plastic strain and displacement in an elastic perfectly plastic tube with fixed ends in the presence of a uniform heat source is investigated analytically by taking into consideration the temperature dependence of the yield limit. The treatment is based on Tresca's yield condition and its associated rule. In general, depending on the radius ratio of the tube, five different plastic regions, two of them corresponding to an edge regime of Tresca's prism, and an intermediate elastic region occur. Four different ranges of radius ratio of the tube can be distinguished which lead to different patterns of elastic-plastic deformation. In all cases the thermal load is increased up to the value which the elastic region vanishes. Science Code : 625 02 02 Key Words : Plasticity, Yield criteria, Yield rule, Thermal load, Temperature dependence parameter, Elastic- perfectly plastic tube. Page number : 85 Adviser : Ass. Prof. Dr.Müfit GÜLGEÇ