Dijital ve toplumsal değişim bağlamında gazetecinin etik kimliği
Ethical identity of journalist in the context of digital and social change
- Tez No: 839659
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Toplum içerisinden çıkarttığı yeni teknolojik gelişmelerle birlikte bir değişim süreci yaşamaktadır. Nitekim bu değişim süreci ne ilk ne de sondur. Dijitalleşme sürecinin ve değişen toplumsal davranışların anlaşılması için, önceki dönemlerin süreçlerinin ve sonuçlarının görülmesi gerekmektedir. Teknolojik sıçramanın beraberinde getirdiği değişimler, toplumu oluşturan temel niteliklerin de bir uyum sürecine girmesine neden olmaktadır. Mesleki prensip ve standartların da bu anlamda yeniden değerlendirilmesi ve değişime uyum sağlaması elzemdir. İçerisinde bulunulan dönemin, etik kavramının belki de en çok tartışılması ve anlaşılmasının gerektiği dönem olduğu söylenebilir. Etik kavramının düşünsel dayanakları ve sonucunda meydana gelen öznellikten nesnelliğe geçiş sürecinin görülmesi ve bu bağlamda mesleki örgütlerin sanayi devrimleri ile profesyonelleşmesinin ve nesnelleşmesinin tarihsel arka planının anlaşılması önem arz etmektedir. Düşünsel dayanakların, toplumsal gelişmelerin ve mesleki standartların ortaya koyulmasıyla gazetecilik özelinde mesleki standartların nasıl oluştuğu ve yaygınlaştığı da bu çalışmanın ana konuları içerisinde yer almaktadır. Dijital devrim ve meydana getirmeye çalıştığı yeni düzen, insanlığın tüm duyularına hitap etmeye çalışmaktadır. Kendisinden önceki tüm devrimlerden üstün hız ve etkileyiciliği ile ayrılan bu devrim, içerisinde yer alan ve paydaş durumunda olan toplumu etkileyen derin etik problemler barındırmaktadır. Bu çalışmada, gazeteciliğin etik kimliğinin ve mesleki örgütlerinin dijital dünya ve toplumsal yapının değişiminden nasıl etkilendiğinin ve nasıl ayak uydurmaya çalıştığının görülmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Society is experiencing a process of change with the new technological developments it has brought out of it. As a matter of fact, this process of change is neither the first nor the last. In order to understand the digitalisation process and changing social behaviours, it is necessary to see the processes and results of previous periods. The changes brought about by the technological leap cause the basic qualities that make up the society to enter a process of adaptation. In this sense, it is essential that professional principles and standards are re-evaluated and adapted to change. It can be said that the current period is perhaps the period in which the concept of ethics should be discussed and understood the most. It is important to see the intellectual underpinnings of the concept of ethics and the resulting transition from subjectivity to objectivity, and in this context, it is important to understand the historical background of the professionalisation and objectification of professional organisations through industrial revolutions. The main topics of this study include how professional standards have been formed and spread in the field of journalism by revealing the intellectual foundations, social developments and professional standards. The digital revolution and the new order it seeks to bring about are trying to appeal to all the senses of humanity. This revolution, which differs from all previous revolutions with its superior speed and effectiveness, harbors deep ethical problems that affect the society in which it takes place and which is a stakeholder. In this study, it is aimed to see how the ethical identity of journalism and its professional organizations are affected by the digital world and the changes in social structure and how they try to keep up.