Cezalandırılabilirliğin öne alınması bağlamında hazırlık hareketlerinden doğan ceza sorumluluğu
Criminal responsibility based on preparatory acts in the scope of criminal tutelage anticipation
- Tez No: 839660
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 598
Özet
Tezimiz, ismiyle müsemma, iki ana blok üzerinde temellenmektedir: Cezai korumanın öne alınması ya da cezalandırılabilirliğin öne alınması ve hazırlık hareketleri kaynaklı ceza sorumluluğu. Günümüzde, Aydınlanmanın etkisiyle ortaya çıkmış“klasik ceza hukukunun”temel ilkeleri bir hayli aşınmıştır. Bu ahval, ceza hukukunun dönüşümü olarak adlandırılmaktadır. Maddi ceza hukukundaki dönüşümün en önemli göstergesi cezalandırılabilirliğin öne alınması iken hazırlık hareketlerinin cezalandırılması ise cezalandırılabilirliğin öne alınması kavramının en karakteristik görünüş biçimidir. Bir yanda, günden güne genişleyen ve ön alana gelen ceza sorumluluğu ile karşılaşmaktayız. Keza liberal ceza hukukunun amentülerinden“hazırlık hareketlerinin kural olarak cezasızlığı”ilkesi, başta devlete karşı suçlarda, terör suçlarında, bilişim suçlarında, cinsel suçlarda olmak üzere ancak anılan kategorilerle sınırlı kalmayarak günümüz ceza hukukunda adeta tarumar edilmiştir. Öbür yanda ise bu gelişmelerin sonucu olarak ceza hukuku, polis ya da istihbarat hukukuna dönüşme tehlikesi ile burun burunadır. Çalışmamızda,“ceza hukukunun, ceza hukuku olarak benliğini koruması gerektiği”temel tezinden hareketle, ön alandaki ve hazırlık kaynaklı ceza sorumluluğu tüm boyutlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the title suggests, our thesis is based on two main issues: criminal tutelage anticipation or predating criminal responsibility and criminal responsibility based on preparatory acts. Recently, basic principles of“classical criminal law”, which emerged under the influence of the Enlightenment, have eroded considerably. These circumstances are called the transformation of criminal law. While criminal tutelage anticipation is the most crucial indicator of the change in substantive criminal law, penalizing preparatory acts is the most distinctive aspect of criminal tutelage anticipation. On the one hand, we are confronted with criminal responsibility gradually expanding and shifting to the foreground. With the current developments in criminal law, the principle of“preparatory acts to the offence shall not be penalized”, which is one of the fundamental tenets of liberal criminal law, has been virtually shattered, in particular crimes against the state, terrorist offences, cybercrimes and sexual offences. On the other hand, due to these developments, there is a danger that criminal law can become police or intelligence law. Starting from the basic thesis that“criminal law should retain its identity as criminal law”, our study analyses criminal tutelage anticipation and criminal responsibility due to preparatory acts in all its dimensions.