Pedasa Athena Kutsal Alanı Alt Teras 2015 Güney Sondaj II buluntuları: Doğu Ege seramikleri
Pedasa Athena Sanctuary Lower Terrace 2015 South Sounding II finds: East Aegean pottery
  1. Tez No: 839686
  2. Yazar: MERVE KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Pedasa Athena Kutsal Alanı Alt Teras 2015 Güney Sondaj II Buluntuları: Doğu Ege Seramikleri konulu tez çalışması, 2015-2017 yılları arasında sondaj kazılarından elde edilen buluntuları köken, dönem, üslupsal ve işlevsel açıdan değerlendirmesini içermektedir. Gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda en azından üç ayrı dönem (Doğu Roma, Klasik, Arkaik) ile ilişkili, Klasik Dönem'de ise en azından iki farklı yapıya ait verilere ulaşılmıştır. Açığa çıkarılan mimari kalıntılar ve ele geçen buluntular kutsal alanın gelişim ve değişim sürecini yansıtması açısından önemlidir. Güney Sondaj II çalışmasından ele geçen buluntular birçok malzeme grubunu bir arada görmemize olanak sağlar. Tezin içeriğini oluşturan malzeme grupları Pedasa'da bugüne kadar gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ve Kıyı Karia'da oldukça iyi temsil edilmektedir. Athena Kutsal Alanı Alt Teras Güney Sondaj II çalışmasında ele geçen seramik buluntular, form çeşitliliği açısından değerlendirildiğinde oldukça önemli bir zenginliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The thesis on Pedasa Athena Sanctuary Lower Terrace 2015 South Sounding II Finds: East Aegean Pottery includes the evaluation of the finds obtained from the sounding excavations between 2015 and 2017 in terms of origin, period, style and functionality. As a result of the excavations carried out, data related to at least three different periods (East Roman, Classical, Archaic) and at least two different structures in the Classical period were found. The unearthed architectural remains and the unearthed findings are important in terms of reflecting the development and change process of the Sanctuary. The findings obtained from the South Sounding II study allow us to see many material groups together. The material groups that make up the content of the thesis are well represented in the excavations carried out so far in Pedasa and Coastal Caria. The ceramic finds unearthed in the Athena Sanctuary Lower Terrace South Sounding II study have a significant richness when evaluated in terms of form diversity.