Konya ili Yunak ilçesi mısır tarlalarında zararlı hakim tür Zyginidia sohrab Zachvatkin (Hemiptera: Cicadellidae)'in popülasyon değişimi ve verime olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the population change and effects of thepestive dominant species Zyginidia sohrab Zachvatkin (Hemiptera: Cicadellidae) in the corn fields of Yunak district of Konya province
  1. Tez No: 839700
  2. Yazar: TUĞBA BURUKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT EFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mısır alanlarında yapılan bu araştırma ile 2020-2022 yıllarında Yunak (Konya)'ta zararlı Cicadellidae (Hemiptera) türlerinin varlığı, popülasyon yoğunluğu ve verime olan etkileri tespit edilmiştir. Çalışmalar sonucunda baskın tür Zyginidia sohrab Zachvatkin (Hemiptera: Cicadellidae) olduğu belirlenmiştir. Yürütülen bu çalışmada; haziran ayının başından eylül ayına kadar mısır alanlarına ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere 10 parsel oluşturularak; 50cm-100cm-150cm gibi üç farklı yüksekliklerde 3 adet sarı yapışkan tuzak asılmıştır. Bu tuzaklar haftalık olarak değiştirilmiş ve tuzaklardaki zararlı tespit edilmiştir. Sezon bitiminde hangi yükseklikte ne kadar zararlı Cicadellid türlerin olduğu kaydedilmiştir. Yükseklik arttıkça zararlının uçuş yüksekliğinin de arttığı, hasata yakın dönemde zararlı popülasyonun en fazla olduğu görülmüştür. Çimlenme sonrası erken dönemde zararlının çok fazla görülmediği tespit edilmiştir. Sezon bitiminde yıllar arasında popülasyon sayısının değişkenlik gösterdiği, ilaçlama durumuna popülasyonda farklılık olduğu tespit edilmiştir. Yüksekliği 50 cm, 100 cm, 150 cm olan tuzaklarda popülasyon istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır. Tuzak asılan parsellerde Cicadellid zararının verim parametrelerine etkisinin tespiti için hasat sonrasında ilaçlı ve ilaçsız parsellerde ellişer tane koçan toplanmıştır. Bu koçanlarda koçan boyu, sırada dane sayısı, çap genişliği, koçan sıra sayısı, bin dane ağırlığı, koçanda toplam dane ağırlığı ve verim hesaplaması gibi parametreler hesaplanmıştır. İlaç uygulamasının koçan boyuna etki etmediği, sırada dane sayısının yıl farklılığı ve ilaçlamanın etkisinde farklılık gösterdiği, koçan çevresinin sadece yıllar arasında ilaç uygulamasında etkilendiği, koçanda sıra dane sayının ve ortalama dane ağırlığının yıllar ve ilaçlama durumunda etkilenmediği, koçanda toplam dane sayısının ilaçlamadan etkilendiği ve verimin ilaçlı parselde ilaçlıya nazaran daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research conducted in corn fields, the presence of harmful Cicadellidae (Hemiptera) species, their population density and their effects on yield were determined in Yunak (Konya) in 2020-2022. As a result of the studies, it was determined that the dominant species was Zyginidia sohrab Zachvatkin (Hemiptera: Cicadellidae). In this study conducted; From the beginning of June to September, 10 parcels were created in corn fields with and without pesticides; 3 yellow sticky traps were hung at three different heights such as 50cm-100cm-150cm. These traps were changed weekly and the pests in the traps were detected. At the end of the season, the number of harmful Cicadellid species at each altitude was recorded. It has been observed that as the altitude increases, the flight altitude of the pest also increases, and the pest population is highest in the period close to harvest. It has been determined that the pest is not seen very much in the early period after germination. It was determined that the population number varied between years at the end of the season, and there was a difference in the population depending on the pesticide application. The population was not found to be statistically significant in traps with heights of 50 cm, 100 cm, 150 cm. In order to determine the effect of Cicadellid damage on yield parameters in the trapped plots, fifty cobs were collected from each treated and unmedicated plots after harvest. Parameters such as cob length, number of grains in a row, diameter width, number of rows of cobs, thousand grain weight, total grain weight per cob and yield calculation were calculated for these cobs. The drug application does not affect the cob length, the number of grains in the row varies depending on the year and the effect of the pesticide, the cob circumference is only affected by the pesticide application between years, the number of grains in the cob and the average grain weight are not affected by the years and the pesticide, the total number of grains in the cob is affected by the pesticide and the yield is affected by the pesticide. It was found to be higher in the plot compared to the medicated one.