Uluslararası pazarlamada pazarlama karması stratejileri
The Marketing mix strategies in international marketing
  1. Tez No: 141196
  2. Yazar: AZIM KAZIMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Ülkelerarası sınırların kalktığı ve uluslararası pazarlarda işletmeler arasında rekabetin kızıştığı günümüzde, uluslararası pazarlamada pazarlama karmasının önemi daha da artmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde uluslararası pazarlama konusu ile ilgili temel kavramlar ve uluslararası pazarlama çevresi faktörleri açıklanmıştır işletmelerin dikkat etmesi gereken hasas noktalar vurgulanmıştır. Bu bölümde, son olarak işletmelerin uluslararası pazarlara giriş stratejileri ele alınarak incelenmiştir. İkinci bölümde, uluslararası pazarlama karmasını oluşturan, mamul, fıyatlandırma, dağıtım ve tutundurma stratejileri incelenmiştir. Bu stratejilerin uluslararası pazarlamada önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, işletmelerin uluslararası pazarlarda başarı sağlamaları için nasıl bir strateji izlemeleri gereği üzerinde durulmuştur. Son bölüm olan, üçüncü bölümde ise MAN Türkiye A.Ş'nin uluslararası pazarlamada uyguladığı pazarlama stratejileri üzerine bir araştırma yapılmıştır. 99
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the present, because of reduction of the interstate borders and the results of increasing competition between the companies in international market, the importance of marketing mix (4p's) has already increased. In the first part of that article, the basic concepts of international marketing subject matter and the factors of international marketing environment are explained. Also, the important points that an organization has to care about are implied. At the end of that part, entrance strategies of companies to the international markets are examined. In the second part of the article 4p's, product, price, place and promotion, which create marketing mix, are defined and the importance of these strategies in international marketing are implied. Moreover, the strategies that provide satisfaction for the organizations are discussed. Consequently, in the third part, a research is done which is about MAN Türkiye A.Ş's marketing strategies that it uses in international markets. 100