6-9 yaş çocuklarında bireysel ses eğitimi
Voice training (personal) for the children aged between 6-9
- Tez No: 83971
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
6-9 YAŞ ÇOCUKLARINDA BİREYSEL SES EĞİTİMİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Sevan DENİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu araştırma, bireysel ses eğitiminin, 6 - 9 yaş çocuklarının gelişimlerine, müzikal açıdan eğitimlerine, ilerideki müzik yaşantılarına etkisinin, katkısının, yararının belirlenmesi ve bu konuda kullanılabilecek, geliştirilebilecek yöntemlerin, ilke ve tekniklerin saptanması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, bireysel ses eğitimiyle ilgili kavram, ilke, yöntem ve öneriler literatür tarama ve anket uygulaması yöntemleri ile tespit edilmiştir. Bu konular geniş ölçüde açıklanmaya ve eğitimcilerin 6-9 yaş çocuğunun bireysel ses eğitiminde kullanabilecekleri ya da faydalanabilecekleri şekilde düzenlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bireysel ses eğitiminin çocuk müzik eğitiminde önemli bir eğitim alanı olduğu gerçeği ortaya çıkarılmış, bu eğitim alanında uygulanabilecek etkinliklerde ne gibi ilke ve amaçların izleneceği, bu ilke ve amaçlar doğrultusunda hangi yöntem ve tekniklerden yararlanılabileceği saptanmaya çalışılmış ve çocuğun gelişiminde bireysel ses eğitiminin erken yaşta başlamasının olumlu etkilerine dikkat çekilerek, bireysel ses eğitimine, okul içindeki ya da okul dışındaki müzik etkinliklerinde yer verilebileceği öneri olarak getirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001019 Bireysel ses eğitimi, Öğretim yöntem ve teknikleri 225 Prof. Gülsen ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
VOICE TRAINING (PERSONAL) FOR THE CHILDREN AGED BETWEEN 6-9 (M.Sc Thesis) Sevan DENİZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT This research aims to find out the benefits of voice training (personal) and to determine the affects and contributions and advantages of it to the children aged 6- 9's growth, music education and also to their future musical life whereas it also wants to settle the techniques and ways that can be used and improved on this subject. For this reason, examining the literature and applying the surveys has set the objectives, ways and suggestions related with the personal voice training. These topics are widely explained and arranged for the trainers, to use and gain benefit, for the voice training of the children aged between 6-9. Consequently, it has been found that voice training plays a great part in children music education and it has been suggested by showing the objectives and aims. Also with the help of these objectives and aims, the useful ways and techniques are tried to establish. Drawing the attension for starting the voice training at the early ages' importance to child's growth, it has been recommended to give a part for this activity at he school and out of the school education. Science code Key Words Page Number Adviser 5001019 Voice training, Personal, Techniques 225 Prof. Gülsen ŞİMŞEK