Su fiyatının belirlenmesinde bir stokastik programlama uygulaması
An Application to stochastic programming in the determination of water pricing
- Tez No: 83974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
SU FİYATININ BELİRLENMESİNDE BİR STOKASTİK PROGRAMLAMA UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Vedat ERDOĞDU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ k Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada ele alınan allı abone türüne göre, Stokastik Programlamada kullanılan Şans Kısıtlı Programlama Tekniğinden yararlanılarak, su m3 fiyatını belirlemede kullanılacak çarpanların elde edilmesi amaçlanmıştır. Ele alınan modelde, abone türlerinin ASKİ 'den elde edilen 1994-1998 yıllarına ilişkin dönemlik su tüketim oranlarının değişkenliği ve normal dağılıma sahip olduğu varsayılmıştır. Modelde, stokastik kısıtlara ilave olarak uygulamada izlenen fiyat politikasına paralel olarak ek kısıtlara da yer verilmiştir. Son olarak, elde edilen çözümler karşılaştırılmış ve uygulama bakımından en anlamlı çözüm ele alınarak 1997 yılı için geçmiş ile karşılaştırmak üzere abonelere göre su m3 fiyatı belirlenerek örneklendirilmiştir.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 406 02 01 Stokastik Doğrusal Programlama, Şans Kısıtlı Programlama Tekniği, Su fıyatlandırma. 72 Doç.Dr.Salih ÇELEBİOĞLU
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION TO STOCHASTIC PROGRAMMING IN THE DETERMINATION OF WATER PRICING (M.Sc. Thesis) VcdatERDOCDU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, it is aimed to assess the factors in the determination of water price per m3 by the subscriber types using the Chance Constrained Programming Technique for Stochastic Programming. In the model, the ratios of water consumption by the subscriber types are used as decision variables whose values are procured from ASKİ, Ankara Water and Sewerage, for the years 1994-1998 in periods and assumed as normal random variables. In addition to stochastic constraints, it is given place to some other additional constraints which are means of parallel effects as in the practice of pricing politics. Finally, the solutions obtained are compared with each others and the best solution in respect of the practice of pricing politics is used as an exemplification for the determination of water price per m3 by the subscriber types for the year 1997.IV Science Code Key words Page number Adviser 406 02 01 Stochastic Linear Programming, Chance Constrained Programming Technique, Water pricing. 72 Assoc.Prof.Dr.Salih ÇELEBİO?LU