Şirketlerin kar dağıtım politikalarının pay senedi fiyatına etkileri
Effects of profit distrubition politics of companies on the prices of shares
- Tez No: 82314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SADİ IŞIKLILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET: Ülkemizde son yıllarda para ve sermaye piyasalarında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. S.P.K. mevzuatı yeniden düzenlenmiş, İ.M.K.B.' nin kurumsal bir yapıya kavuşturulması yönünde önemli adımlar atılmıştır. Yatırımcılar pay senedi alırken şirketler arasında karşılaştırma yaparlar. Daha fazla karpayı dağıtacağına, değer artışının diğerlerine kıyasla daha fazla olacağına inandığı şirketlerin pay senetlerine yatırım yaparlar. Yatırımcılar şirketleri karşılaştırırken temel analiz ve teknik analiz yöntemlerinin yamnda karpayı dağıtım politikalarımda göz önünde bulundururlar. Şirketlerin uygulamış oldukları karpayı dağıtım politikaları pay senedinin fiyatının belirlenmesinde önemli bir faktördür. Çünkü yatırımcılar tercihlerini yüksek karpayı dağıtan şirketlerden yana kullanacaklardır. Böylece bu senetlere olan talep pay senedinin fiyatım yükseltecektir. Bunun sonucunda yüksek karpayı dağıtan şirketin piyasa değeri yükselecektir. Düşük karpayı dağıtan şirketlerin pay senedine olan talep az olacağından bu şirketlerin pay senetleri fazla değer kazanamayacaktır. Böylece düşük karpayı dağıtan şirketlerin piyasa değerleri yüksek karpayı dağıtan şirketlerin piyasa değerlerine oranla daha düşük değerde kalacaktır. Bu çalışmada İ.M.K.B.' de işlem gören şirketler 1997 yılı bilançolarına göre karşılaştırılmış ve şu sonuca ulaşılmıştır; Yüksek karpayı dağıtan şirketlerin pay senetlerinin değerleri, düşük karpayı dağıtan şirketlerin pay senetlerinin değerlerine oranla daha fazla değer kazanmışlardır. Böylece yüksek karpayı dağıtan şirketler, düşük karpayı dağıtanlara göre yatırımcılarına daha fazla kazanç sağlamışlardır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri İbrahim İBİŞ Yrd. Doç. S. Sadi IŞIKLILAR 06.05.1999/99-8 Yrd. Doç. S. Sadi IŞIKLILAR Prf. Dr. Gültekin RODOPLU, Prf. Dr. Yunus KİSHALI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country, there have been considerable changes in money and capital marketings in recent years. Laws of S.P.K. have been revised and there have been considerable steps in having I.M.K.B. to have an institutional form. Investors compares the companies while they intend to purchase shares. They prefer the companies those promise give more profit than the other companies and those of which shares will be more valuable than the others' ones. Investors also consider the Profit Distribution Politics beside the Basic Analysis and the Technical Analysis. Profit Distribution Politics followed by the companies is a crucial factor in determining the price of their shares, since investors always prefer the companies which promise more profit. The demand on shares will cause their prices to increase. As a result, the value of the company promising the more profit will be increased also. It is vice versa for the companies which promise less profit. In this study, the companies which had been evaluated in I.M.K.B. have been compared according to their finances due to 1997. It is concluded that : Shares belong to those companies which promise more profit have more value than the other companies which promise a less profit. In conlusion; those companies which promise more profit than the other companies give the opportunity to their investors to earn much more. Prepared By Consultant Acceptance Date Jury Members: Ibrahim İBİŞ Yrd. Dç. Dr. S. Sadi IŞIKLILAR 06.05.1999/99-8 Yrd. Dç. Dr. S. Sadi IŞIKLILAR Prf. Dr. Gültekin RODOPLU Prf. Dr. Yunus KİSHALI