Okulöncesinde çocuklar için felsefe (P4C) uygulamalarının öğretmen ve akademisyen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of philosophy (P4C) applications for preschool children according to teachers and academics opinions
- Tez No: 839774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Okulöncesinde Çocuklar İçin Felsefe (P4C) uygulamalarının öğretmen ve akademisyen görüşlerine göre değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. P4C uygulamalarına ilişkin öğretmen ve akademisyen görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen Türkiye'nin farklı bölgelerinde temel eğitim kademesinde özel ve devlet okulöncesi kurumlarında çalışan okulöncesi öğretmenleri ile uygulama hakkında bilgi sahibi olan akademisyenlerden oluşmaktadır. Araştırma 26 öğretmen ve 11 akademisyen ile yürütülmüştür. Veriler MAXQDA programı kullanılarak içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcı görüşlerinden elde edilen sonuçlar, Çocuklar İçin Felsefe(P4C) yaklaşımının okulöncesi çocuklarının bilişsel ve duyuşsal alan başta olmak üzere, üst düzey düşünme becerileri, dil becerisi, empati becerisi, kendini ifade etme becerisi, 21. yüzyıl becerileri, iletişim becerileri, problem çözme becerilerini kazandırmaya yardımcı olduğunu ve çocuğun gelişimini bir bütün olarak desteklediğini ortaya koymaktadır. Ek olarak sadece öğrencilerin felsefi düşünme becerilerinde değil; uygulama sürecinde aktif rol alan okulöncesi öğretmenlerinin de üst düzey düşünme becerilerinin gelişimine de katkıda bulunduğu, esnek düşünme becerilerinin geliştiği ve fikirleri açığa çıkararak değişebileceği hususunda farkındalık yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Çocuklar İçin Felsefe (P4C) 'nin öğretim programlarında uygulanabilirliğinde içerik, süreç, ortam kategorisi akademisyen ve öğretmen görüşleri dikkate alındığında içerik düzenlenmesinde resimli çocuk kitapları ön plana çıkarken, uygulamada karşılaşılan mantık hatalarının çoğunluğa başvurma olduğu görülmüştür. Ortam hakkında da düşük sınıf mevcudu olması, sağlıklı sınıf ortamı, katılımın sağlanması ortak ulaşılan sonuçlar arasında yer almaktadır. Araştırma tüm katılımcılar tarafından Okulöncesinde Çocuklar İçin Felsefe (P4C) uygulamalarının etkin bir şekilde okulöncesi öğretim programının içerisinde bir ders saati, atölye çalışması, grup etkinlikleri, sosyal kulüpler adı altında ayrı bir ders olarak ya da seçmeli bir ders statüsünde olsa da mutlaka aktif olarak yer alması gerektiği inancında birleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research, which was conducted to evaluate Philosophy for Children (P4C) practices in preschool according to the opinions of teachers and academicians, was conducted with the case study design, one of the qualitative research methods. Opinions of teachers and academics regarding P4C applications were collected with a semi-structured interview form. The study group of the research consists of preschool teachers working in private and public preschool institutions at the basic education level in different regions of Turkey, selected by purposeful sampling method, and academicians who are knowledgeable about the practice. The research was conducted with 26 teachers and 11 academics. The data was analyzed by content using the MAXQDA program. The results obtained from the participant opinions show that the Philosophy for Children (P4C) approach improves preschool children's cognitive and affective domains, higher order thinking skills, language skills, empathy skills, self-expression skills, 21st century skills, communication skills, problem-solving skills. It reveals that it helps children's development and supports the child's development as a whole. In addition, not only in students' philosophical thinking skills; It was concluded that preschool teachers, who took an active role in the implementation process, also contributed to the development of higher-level thinking skills, developed flexible thinking skills, and were aware that ideas can change by revealing them. Considering the opinions of academicians and teachers regarding the content, process and environment categories in the applicability of Philosophy for Children (P4C) in teaching programs, it has been observed that illustrated children's books come to the fore in the content arrangement, while the logical errors encountered in practice are the majority. Regarding the environment, low class size, healthy classroom environment and ensuring participation are among the common results. The research stated that all participants stated that Philosophy for Children in Preschool (P4C) practices should be actively included in the preschool curriculum, whether as a separate course under the name of a lesson hour, workshop, group activities, social clubs, or as an elective course. They are united in their belief that it is necessary.