Yenidoğan yoğun bakımda yatan bebeklere pozisyon vermede kullanılan materyaller ile hemşirelerin iş yükü arasındaki ilişki
The relationship between the materials used in positioning the infants in the neonatal intensive care unit and the workload of the nurses
- Tez No: 839773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER SÖNMEZER ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yenidoğan bebeklerin yenidoğan yoğun bakımda gelişimlerini desteklemek, stres ve ağrı seviyelerini azaltmak için pozisyon verme uygulamaları hemşireler tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı yenidoğan yoğun bakımda yatan bebeklerde pozisyon vermede kullanılan materyaller ile hemşirelerin iş yükü arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın evreni Türkiye genelinde yenidoğan yoğun bakımda çalışmakta olan hemşirelerdir. Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini kartopu örneklem yöntemi ile ulaşılan 320 hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama araçları kişisel bilgi formu ve iş yükü ölçeğidir. Kişisel bilgi formu hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ve pozisyon verme hakkındaki sorular içermektedir.
Özet (Çeviri)
Positioning practices are preferred by nurses to support the development of newborn babies in the neonatal intensive care unit and to reduce stress and pain levels. The aim of this study is to determine the relationship between the materials used in positioning and the workload of nurses in newborns in the neonatal intensive care unit. The population of the research is the nurses working in the neonatal intensive care unit throughout Türkiye. The study was planned as cross-sectional and descriptive. The sample of the study consists of 320 nurses reached by snowball sampling method. Data collection tools are personal information form and workload scale. The personal information form includes questions about nurses' sociodemographic characteristics and positioning.