Deliryumlu hastalara bakım veren yoğunbakım hemşirelerinde deliryumu tanıma, duygusal emek ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of delirium recognition, emotional labor and burnout levels in intensive care nurses providing care to patients with delirium
- Tez No: 839785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KÖRPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma deliryumlu hastaya bakım veren hemşirelerin deliryum tablosunu tanıma, bu tabloda olan hastalara bakım ve tedavi uygulamalarında hangi yönteme başvurdukları ve bu süreçte yaşadıkları tükenmişlik ile duygusal emek yoğunluğunu ölçmek için yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilindeki Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde mesleklerini icra eden hemşireler(N=100) oluşturmaktadır. Veriler hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini, deliryumu tanıma kriterlerini ölçecek Anket Formu, Duyusal Emek Ölçeği ve Maslach'ın Tükenmişlik Envanteri kullanarak 1 Eylül – 30 Aralık 2022 tarihlerinde birebir görüşme yapılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla SPSS versiyon 22.0 kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler normal dağılım gösterdiği için değerlendirmelerde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Nicel değişkenlerin karşılaştırılmasında parametrik olmayan testlerden iki grup karşılaştırmalarında Bağımsız Gruplarda t testi, ikiden çok grup karşılaştırmalarında ise ANOVA testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyonlara ise Pearson korelasyon testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the recognition of delirium by nurses providing care to patients with delirium, the methods they use in caring for and treating patients with this condition, and the burnout and emotional labor intensity they experience in this process. The study sample consisted of nurses (N=100) working in the intensive care units of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital in Istanbul province. Data were collected by conducting one-on-one interviews between September 1 and December 30, 2022, using a Questionnaire Form to measure the socio-demographic characteristics of nurses and delirium recognition criteria, the Emotional Labor Scale and Maslach Burnout Inventory. SPSS version 22.0 was used to evaluate the data obtained from the study. Since the data obtained in the study were normally distributed, parametric tests were used in the evaluations. In the comparison of quantitative variables, among non-parametric tests, the independent samples t-test was used to compare two groups, and the ANOVA test was used to compare more than two groups. Correlations between the variables were examined with Pearson's correlation test.