Yüksek doldurucu içeren akışkan kompozitlerin basitleştirilmiş cila sistemleri ile parlatıldıktan sonra yüzey özelliklerinin ve renk değişimlerinin incelenmesi
Investigation of surface properties and color changes of highly filled flowable composites after polishing with simplified polishing systems
- Tez No: 839802
- Danışmanlar: PROF. DR. LEZİZE ŞEBNEM TÜRKÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Yüksek oranda doldurucu içeren üç farklı akışkan kompozit rezin yüzeyine uygulanan iki basitleştirilmiş çarklı cila sisteminin yüzey pürüzlülüğüne, parlaklığına ve renk stabilitesine etkilerini değerlendirmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda G-aenial Universal Injectable (GUI-GC, Japonya), Omnichroma Flow (OF-Tokuyama, Japonya), Clearfil Majesty Flow (CMF-Kuraray, Japonya) ve NeoSpectra ST HV (NS-Dentsply Sirona, Almanya) kompozit rezinlerinden 24 adet disk (8x2mm; n=96) hazırlandı. Örneklerin bir tarafı kontrol yüzeyi olarak bırakılırken diğer yüzeyleri 30'ar saniye süreyle Twist Dia (TWD-Noritake, Japonya) veya Nova Twist (NOV-President, Almanya) ile cilalandı. Bir profilometre cihazı (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo, Japonya) ile yüzey pürüzlülüğü ve Glossmetre cihazı (Glossmeter PCE-SGM60 Plus, ABD) ile parlaklık ölçümleri yapıldı. Bu ölçümlerden sonra örnekler 7 gün boyunca kahve çözeltisinde bekletildi. Renk ölçümleri (E) CIEL*a*b* sistemine göre; başlangıçta, yedi gün sonra ve yeniden cilalamadan sonra bir spektrofotometre cihazı (Vita Easyshade, Vident, Brea, ABD) ile yapıldı. Her gruptan ikişer örnek kullanılarak tüm aşamalarda yüzeylerin taramalı elektron mikroskop (SEM) görüntüleri alındı. Yüzey pürüzlülük ve parlaklık değerleri tek yönlü ANOVA testi, post-hoc Tukey Testi ve Pearson Korelasyon testleri ile analiz edildi. Renk değişim değerleri Paired-T-test, Independent T-test, Multivariate ANOVA ve Dunnett-t post-hoc testleri ile değerlendirildi (p0.05). Tekrar cilalama sonrasında TWD gruplarında tüm malzemelerin renkleri ΔE
Özet (Çeviri)
Aim To evaluate the effects of two simplified wheel polishing systems applied on three different highly filled flowable composite resin surfaces on surface roughness, gloss and color stability. Material and Methods Twenty-four-disc samples (8x2mm; n=96) were prepared with G-aenial Universal Injectable (GUI-GC, Japan), Omnichroma Flow (OF-Tokuyama, Japan), Clearfil Majesty Flow (CMF-Kuraray, Japan) and NeoSpectra ST HV (NS-Dentsply, Germany). One side of the samples was left as a control while the others were polished with Twist Dia (TWD-Noritake, Japan) or Nova Twist (NOV-President, Germany) for 30 sec. Surface roughness was measured with a profilometer (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo, Japan) and gloss measurements were performed with a Glossmeter (Glossmeter PCE-SGM60 Plus, USA). After these measurements specimens were immersed in coffee for 7 days. Color measurements (ΔE) according to CIEL*a*b* were performed with a spectrophotometer (Vita Easyshade, Vident, Brea, USA) at baseline, after 7 days of immersion and repolishing. Scanning electron microscope (SEM) images of the surfaces were taken at all stages using two samples from each group. Surface roughness and gloss values were analysed by one-way ANOVA test, post-hoc Tukey Test and Pearson Correlation tests. Color change values were evaluated with Paired-T-test, Independent T-test, Multivariate ANOVA and Dunnett-t post-hoc tests (p0.05). After re-polishing, the color of all materials in TWD groups changed to ΔE