Üniversite öğrencilerinin yüz ifadelerinden duygu durumlarının yapay zekâ teknikleriyle tespiti
Detection of emotional states from facial expressions of university students with artificial intelligence techniques
- Tez No: 839808
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Görüntü işleme temelli yüz ve mimik tanıma çalışmaları literatürde yaygın olarak çalışılan ve ilgi çeken bir alandır. Bu işlemlerin bir ileriki adımı olarak düşünülebilecek, yüz görüntülerinden kişilerin duygu durumlarının belirlenmesi de, oldukça popüler bir konu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Bu tez çalışmasında yüz görüntülerinden Üniversite öğrencilerinin, özellikle mühendislik fakültesi öğrencilerinin duygu durumlarının ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Çalışmada yapılacak analizlerde yapay zeka temelli öğrenme ve tanıma algoritmaları kullanılacaktır. Bu amaçla derin öğrenme tabanlı Evrişimsel Sinir Ağları (CNN) ve güncel sınıflandırma tekniklerinden yararlanılacaktır. Oluşturulacak yazılımlar Matlab 2019a ortamında grafiksel kullanıcı ara yüzü (GUI) ve görüntü işleme teknikleri kullanarak, yüz ifadelerinden, duygu durumlarının tespit edilmesi hedeflenmektedir. Okullarda ve üniversitelerde kullanılabilecek bu sistemin, yapılacak analizlerle, eğiticilerin, psikolog ve psikiyatristlerin işlerini kolaylaştırabilecek nesnel bir sistem olması da çalışmanın hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Image-based face and mimic recognition studies are widely studied in the literature. Determining the emotions of people from their facial images, which can be considered as a further step in these processes, remains a very popular topic. In this thesis, it aims to reveal the emotions of university students, especially engineering faculty students, from their facial images. Artificial intelligence-based learning and recognition algorithms will be used in the analyses. For this purpose, deep learning based Convolutional Neural Networks (CNN) and current classification techniques will be utilized. Software to be created In MATLAB 2019a environment, using the graphical user interface (GUI) and image processing techniques, it aims to determine the emotions of facial expressions. This system, which can be used in schools and universities, is an objective system that can facilitate the work of trainers, psychologists, and psychiatrists.