75 gram oral glukoz tolerans testi glukoz düzeyleri, gestasyonel diyabetli kadınlarda olumsuz gebelik sonuçlarını tahmin edebilir mi?
  1. Tez No: 1002054
  2. Yazar: EMİNE İREM KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EREN PEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma gebelik sürecinde 75 gram oral glukoz tolerans testi sonucunda gestasyonel diyabet tanısı konulan olgularda açlık ile tokluk 1. ve 2. saat plazma glukoz değerlerinin olası gestasyonel komplikasyonların görülmesi üzerinde herhangi bir belirleyiciliği olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kliniğimizce takip, tedavi ve doğumları gerçekleştirilmiş olan 2015 ile 2025 yılları arasındaki gebelerin retrospektif olarak 24 - 28. gebelik haftaları arasında ölçülen 75 gram OGTT sonuçları (açlık, tokluk 1. ve 2. saat), annelik yaşı, gravida, parite, doğumun gerçekleştiği hafta (gebelik süresi), insulin kullanımı, yenidoğanın yoğun bakım ünitesine kabul edilip edilmediği, kord kan gazı pH değeri, yenidoğanın 1. ve 5. dakika APGAR skorları, doğum kilosu ve uygun persentil değeri, doğumun gerçekleşme şekli, amniyon sıvısına dair özellikler, pre – ve post-partum hemoglobin değişimi, preeklempsi gelişimi, membranların erken rüptürü durumu, kolestaz gelişimi, hipotiroidi ve gestasyonel anemi varlığı durumları sorgulanarak IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) üzerinde kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 300 gestasyonel diyabetik olgudan 103 olgunun insülin ihtiyacı duyması, 21 gebede fetal gelişim kısıtlılığı veya gebelik haftasına göre düşük doğum ağırlıklı yenidoğanın olması, 31 olguda gebelik haftasına göre yüksek doğum ağırlıklı yenidoğan olması ve 25 olguda makrozomik yenidoğan tespit edilmesi, 40 pre-term doğumun gerçekleşmesi, 39 olguda pre-eklempsi/gestasyonel hipertansiyonun gebelik sürecinde gelişmesi, 26 yenidoğanın yoğun bakıma yatışının olması, 48 olguda amniyon sıvı anormalliklerinin görülmesi önemli ve dikkat edilmesi gereken sonuçlardır. Sonuç: Gebelik haftasına göre yüksek doğum kilosu ve makrozomik yenidoğan görülme sıklığı gestasyonel diyabetik olgularda daha sıklıkla açlık glukoz yükseklikleri ile ilişkilidir. İzole saatlik olarak yapılan değerlendirmelerimiz haricinde benzer bulguya açlık ve 1. saat tokluk glukoz düzeylerinin birlikte değerlendirilmesiyle de ulaştık. Tokluk 2. saat plazma glukoz seviyelerindeki yükseklik ve kontrolsüzlük ise daha yüksek sıklıkla düşük doğum ağırlığı ve intrauterin fetal gelişim kısıtlılığı ile ilişkili görünmektedir. Bu sonucu tokluk 1. ve 2. saatin birlikte analizi ile de görebilmekteyiz. 1. saat tokluk plazma glukoz düzeylerinin fetal gelişim ile ilişkisinin herhangi bir düzeyde saptanmamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate whether fasting, 1-hour, and 2-hour plasma glucose levels obtained from the 75-gram oral glucose tolerance test (OGTT) in pregnant women diagnosed with gestational diabetes have any predictive value for the occurrence of possible gestational complications. Materials and Methods: This retrospective study included pregnant women who were followed, treated, and delivered in our clinic between 2015 and 2025. Data were collected from 75-gram OGTT results performed at 24–28 weeks of gestation (fasting, 1-hour, and 2-hour plasma glucose levels), as well as maternal age, gravida, parity, gestational week at delivery, insulin use, neonatal intensive care unit (NICU) admission, umbilical cord blood gas pH, neonatal 1st and 5th minute APGAR scores, birth weight and corresponding percentile, mode of delivery, amniotic fluid characteristics, pre- and postpartum hemoglobin levels, development of preeclampsia, premature rupture of membranes, intrahepatic cholestasis, hypothyroidism, and gestational anemia. All data were recorded and analyzed using IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences). Results: Among the 300 women diagnosed with gestational diabetes, 103 required insulin therapy. Fetal growth restriction or small-for-gestational-age neonates were identified in 21 cases, while 31 neonates were large-for-gestational-age and 25 were macrosomic. Preterm delivery occurred in 40 cases, preeclampsia or gestational hypertension developed in 39 cases, 26 neonates required NICU admission, and amniotic fluid abnormalities were observed in 48 pregnancies. These findings are consistent with well-recognized complications of gestational diabetes in the literature. Conclusion: High fasting plasma glucose levels were more frequently associated with large-for-gestational-age and macrosomic neonates among gestational diabetic cases. Similar findings were also observed when fasting and 1-hour glucose levels were evaluated together. Conversely, elevated and poorly controlled 2-hour plasma glucose levels appeared to be more frequently related to low birth weight and intrauterine growth restriction, particularly when 1- and 2-hour values were jointly analyzed. Notably, 1-hour postprandial glucose levels alone did not show a significant correlation with fetal growth parameters.