Son dönem palyatif bakım hastalarında yatış biyokimyasal ve hematolojik parametrelerinin erken dönem mortalite ile ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between biochemical and hematological parameters and early term mortality in end stage palliative care patients
- Tez No: 839829
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SAFER, DR. NEZAHAT MÜGE ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda, palyatif bakım ünitesinde yatan kanser hastalarında ve diğer hasta gruplarında, yatış anındaki biyokimyasal ve hematolojik parametreler ile erken dönem mortalite arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1 Kasım 2018 - 31 Temmuz 2021 tarihleri arasında Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi'nde yatan 18 yaş üstü, hastalar çalışmaya dahil edildi. Kanser tanılı hastalar malignite grubu olarak belirlendi. BUN, kreatinin, sodyum, potasyum, ALT, AST, albumin, CRP, ferritin ve Hemogram parametreleri çalışıldı ve nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, CRP/albumin ve ferritin/albumin oranları hesaplandı. Yatış tarihine göre ilk 30 günde ölen hastalar erken dönem mortalite gelişenler olarak kaydedildi. Tüm grupta, yatış kan parametrelerine göre erken dönem mortalite gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında ve malignite tanısı olan grupla ve diğer hastalık tanısı olan gruplar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Elde edilen sonuçlarla istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 243 kadın ve 286 erkek olmak üzere 529 hasta dahil edildi. Hastaların ortanca yaş değeri 76 yıl, erkek cinsiyet oranı %54,1 idi. Hastaların %38,6'sında malignite, %26,5'inde Alzheimer/demans, %18'inde serebrovasküler hastalık, %12,5'inde kalp yetmezliği, %4'ünde parkinson tanıları vardı. Hastaların %34,9'unda erken dönem mortalite gelişmişti. Tüm hasta grubunda, erken dönem mortalite gelişen hastalarda nötrofil, nötrofil/lenfosit oranı, CRP, CRP/albumin oranı, ferritin ve ferritin/albumin oranı anlamlı olarak daha yüksek; lenfosit ve albumin düzeyleri anlamlı olarak daha düşüktü. Malignitesi olmayan hastalara göre; malignite tanısı olan hastalarda, lökosit, nötrofil, CRP, CRP/albumin oranı, ferritin ve ferritin/albumin oranı anlamlı olarak daha yüksek; albumin daha düşüktü. Erken dönem mortalite gelişen malignite hastalarında BUN, kreatinin, CRP ve CRP/albumin oranı anlamlı olarak daha yüksek; trombosit ve albumin anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç: Çalışmamızda, nötrofil/lenfosit oranı, CRP, CRP/albumin oranı ve ferritin/albumin oranı gibi prognoz ve mortalite üzerine etkileri kanıtlanmış paremetrelerin, palyatif bakım ünitesine yatırılan hastalarda erken mortalite gelişenlerde ve malignite hastalarında anlamlı daha yüksek olduğunu bulduk. Daha kapsamlı, çok merkezli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the relationship between biochemical and hematological parameters at the time of admission and early-term mortality in cancer patients and other patient groups hospitalized in the palliative care unit. Materials and Methods: Patients over the age of 18 hospitalized in the Sancaktepe Sehit Prof. Dr. Ilhan Varank Training and Research Hospital Palliative Care Unit between 1 November 2018 and 31 July 2021 were included in the study. Patients diagnosed with cancer were determined as the malignancy group. BUN, creatinine, sodium, potassium, ALT, AST, albumin, CRP, ferritin and Hemogram parameters were studied and neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, CRP/albumin and ferritin/albumin ratios were calculated. Patients who died within the first 30 days of admission were recorded as those who developed early mortality. In the entire group, comparisons were made between patients who did and did not develop early-term mortality according to admission blood parameters, and between the group diagnosed with malignancy and the groups diagnosed with other diseases. Statistical analyzes were performed with the results obtained. Results: 529 patients, 243 women and 286 men, were included in the study. The median age of the patients was 76 years and the male sex ratio was 54.1%. 38.6% of the patients were diagnosed with malignancy, 26.5% with Alzheimer's/dementia, 18% with cerebrovascular disease, 12.5% with heart failure, and 4% with Parkinson's disease. Early mortality occurred in 34.9% of the patients. In the entire patient group, neutrophils, neutrophil/lymphocyte ratio, CRP, CRP/albumin ratio, ferritin and ferritin/albumin ratio were significantly higher in patients who developed early mortality; lymphocyte and albumin levels were significantly lower. Compared to patients without malignancy; In patients diagnosed with malignancy, leukocyte, neutrophil, CRP, CRP/albumin ratio, ferritin and ferritin/albumin ratio are significantly higher; albumin was lower. BUN, creatinine, CRP and CRP/albumin ratio are significantly higher in malignancy patients who develop early mortality; platelet and albumin were significantly lower. Conclusion: In our study, we found that parameters with proven effects on prognosis and mortality, such as neutrophil/lymphocyte ratio, CRP, CRP/albumin ratio and ferritin/albumin ratio, were significantly higher in patients who were admitted to the palliative care unit, those who developed early mortality, and patients with malignancy. More comprehensive, multicenter studies are needed.