Akut apandisit hastalarının histopatolojik sonuçları ile acil servisteki laboratuvar ve görüntüleme sonuçları arasındaki ilişkinin analizi
With histopathological results of patients with acute appendicitislaboratory and imaging results in the emergency departmentanalysis of the relationship between
  1. Tez No: 761597
  2. Yazar: ESAT BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Acil servis başvurularında ilk sırada ağrı şikayeti yer almakta ve bunlar arasında karın ağrısı şikayetlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dünyada akut karının en sık nedenlerinden biri akut apandisit kabul edilmekte ve halen en sık yapılan acil abdominal cerrahi apendektomidir. Sebebi bilinmemekle birlikte hastalık multifaktoriyel kabul edilmektedir. Tanı koymak ise deneyimli acil hekimleri ve genel cerrahlar için bile zor olup yanlış tanı oranı yüksektir ve bu oran %20-30 arasında değişmektedir. Çalışmamızda akut apandisit tanısı konulan hastaların anamnez ve fizik muayenesinden sonra tanıya destek amaçlı acil serviste elde ettiğimiz laboratuvar parametreleri ve görüntüleme sonuçlarının tanıda ne derece faydalı olduğunu tespit etmeyi, bu sonuçların histopatolojik sonuçlarla ilişkili olup olmadıklarını ortaya koyarak literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı, kesitsel, klinik gözlemsel çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza hastane veri sistemi (HBYS) üzerinde yapılan retrospektif tarama sonucunda, 01.01.2018-01.01.2021 tarihleri arasında acil servisimizden akut apandisit tanısıyla genel cerrahi servisine yatırılarak apendektomi yapılan 18 yaş üstü 639 hasta dahil edildi. 18 yaş altı bireyler ve konservatif izlenerek ameliyat edilmeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bu hastaların yaş, cinsiyet, başvuru mevsimi, başvuru esnasındaki laboratuvar parametreleri, ultrasonografi/batın tomografi bulguları ve histopatolojik sonuç verileri toplandı. Elde edilen veriler karşılaştırılarak verilerin birbirleriyle olan ilişkileri analiz edildi. BULGULAR VE SONUÇ: Çalışmamıza dahil edilen 639 hastanın %89,8'inin (n=574) biyopsisi pozitifti. Hastaların %72,5'i (n=463) flegmenöz, %10,5'i (n=67) perfore, %3,3'ü (n=21) gangrenöz, %2,8'i (n=18) süpüratif, %0,8'i (n=5) kataral olarak saptandı. Negatif apendektomi oranı %10,2 (n=65) bulundu. Biyopsi negatif hastaların ise 20'sinde apendiks vermiformis, 18'inde lenfoid hiperplazi, 13'ünde fibroz obliterasyon, 2'sinde mukosel, 1'inde apendisyal divertikül, 2'sinde enterobius vermicularis enfestayonu, 1'inde aktinomikozis, 3'ünde serrated polip (1'i hiperplastik polip, 2'si sesil serrated lezyon), 5'inde neoplazi saptandı. Histopatolojik olarak akut apandisit saptanan hastalarda erkek/kadın oranı 1.56:1 bulundu. Negatif apendektomi(NA) oranları ise kadınlarda erkeklere göre daha yüksek 3 bulundu. Ayrıca çalışmamızda yaş arttıkça komplike apandisit saptanma sıklığının arttığını saptadık. Çalışmamızda histopatolojik olarak akut apandisit tanısı alan hastalar en çok kış, en az yaz mevsimlerinde acil servisimize başvurdular. WBC(lökosit) ortalama değeri histopatolojik olarak akut apandisit olan hastalarda olmayanlara göre daha yüksekti. Ayrıca WBC ortalama değeri komplike apandisitlerde basit apandisitlere göre de daha yüksek bulundu. NEU(nötrofil) ortalama değeri histopatolojik olarak akut apandisit saptanan hastalarda olmayanlara göre daha yüksekti. Ayrıca NEU ortalama değeri KA (komplike apandisit) grubunda BA (basit apandisit) grubuna göre de daha yüksek bulundu. LYM (lenfosit) ortalama değerinde NA (negatif apandisit) ve PA (pozitif apandisit) grupları arasında anlamlı fark saptanmadı. Fakat BA grubunda KA grubuna göre LYM ortalama değeri daha yüksekti. PLT (platelet) ortalama değeri NA grubunda PA grubuna göre daha yüksekti. Fakat BA ve KA grupları arasında PLT ortalama değerinde anlamlı fark bulunamadı. NLR (nötrofil/lenfosit) ortalama değeri PA grubunda NA grubuna göre daha yüksekti. Ayrıca NLR ortalama değeri KA grubunda BA grubuna göre de daha yüksek bulundu. PLR (platelet/lenfosit) ortalama değerinde PA ve NA grupları arasında anlamlı fark tespit edilemedi. Fakat KA grubunda PLR ortalama değeri BA gurubundan daha yüksek bulundu. CRP (c-reaktif protein) ortalama değeri NA hastalarında 22,22±38,81, BA hastalarında 34,52±49,32, KA hastalarında 70,05±91,13 olarak bulundu. Değerler anlamlı olmasına rağmen CRP değerinin tek başına değil de diğer laboratuvar parametreleriyle beraber değerlendirildiğinde daha kıymetli olabileceği düşüncesindeyiz. Serum bilirubin düzeylerinde NA ve PA grupları arasında anlamlı fark bulunamadı. Fakat Serum bilirubin ortalama düzeyleri KA gurubunda BA grubuna göre daha yüksek bulundu. Çalışmamızda ayrıca Glikoz ve Albümin parametrelerini inceledik. Glikoz ortalama değerinde NA ve PA grupları arasında anlamlı farklılık yoktu. Fakat KA grubunda glikoz ortalama değeri BA grubuna göre daha yüksek bulundu. Albümin ortalama değerinde NA ve PA grupları arasında anlamlı fark saptanmadı. Fakat albümin ortalama değeri KA grubunda BA grubuna göre daha düşük saptandı. Sodyum ortalama değerinde ise NA, BA ve KA grupları arasında anlamlı fark bulunamadı. Çalışmamızda ayrıca USG (ultrasonografi) ve BT (bilgisayarlı tomografi) bulgularının anlamlılık düzeylerini NA, BA ve KA grupları arasında karşılaştırarak inceledik. Çalışmaya dahil edilen 639 hastanın %95,8'ine (n=612) USG uygulanıp, %4,2'sine (n=27) USG 4 uygulanmadı. USG'de ölçülen apendiks çapı azaldıkça histopatolojik olarak negatif apandisit saptanma sıklığının artmakta olduğunu bulduk. Ayrıca ölçülen apendiks çapı arttıkça histopatolojik olarak KA saptanma sıklığının da arttığını bulduk. USG'de mezenterik kirlenme olmayan hastalarda negatif apandisit saptanma sıklığı artmaktaydı. Buna rağmen mezenterik kirlenme varlığı BA ve KA grupları arasında anlamlı bulunamadı. USG'de Serbest sıvı ve Lenfadenopati bulgularının varlığı NA ve PA grupları arasında anlamlı değildi. Ayrıca Serbest sıvı ve Lenfadenopati bulgularının varlığı BA ve KA grupları arasında da anlamlı değildi. Çalışmamıza dâhil edilen 639 hastanın %33,6'sına (n=215) BT tetkikleri uygulanıp, %66,4'üne (n=423) BT tetkikleri uygulanmadı. BT'de ölçülen apendiks çapı azaldıkça negatif apandisit saptanma sıklığının artmakta olduğunu bulduk. Fakat ölçülen apendiks çapının BA ve KA grupları arasındaki ilişkisi anlamlı değildi. BT'de mezenterik kirlenme olmayan hastalarda histopatolojik olarak negatif apandisit saptanma sıklığının artmakta olduğunu bulduk. Ayrıca mezenterik kirlenme olan hastalarda histopatolojik olarak KA saptanma sıklığı artmış bulundu. BT'de Serbest sıvı ve Lenfadenopati bulgularının varlığı NA ve PA grupları arasında anlamlı değildi. Lenfadenopati bulgularının varlığı BA ve KA grupları arasında anlamlı değildi. Fakat BT'de serbest sıvının saptanma sıklığı KA grubunda BA grubuna göre daha yüksek bulundu. ANAHTAR KELİMELER: Akut Apandisit, Apendektomi, Acil Servis, Laboratuvar parametreleri, Görüntüleme sonuçları, Histopatolojik sonuçlar
Özet (Çeviri)
Pain is the first complaint in emergency department admissions, and abdominal pain constitutes a large part of the complaints. One of the most common causes of acute abdomen in the world is acute appendicitis, and appendectomy is still the most common emergency abdominal surgery today. Although the cause is unknown, the disease is considered multifactorial. Diagnosis is difficult even for experienced emergency physicians and general surgeons. The rate of misdiagnosis is high and this rate varies between 20-30%. In our study, after the anamnesis and physical examination of the patients diagnosed with acute appendicitis, the laboratory parameters and imaging results we obtained in the emergency service to support the diagnosis. We aimed to determine how useful it is in the diagnosis and to contribute to the literature by revealing whether these results are related to histopathological results. Our study was planned as a single-center, retrospective, descriptive, cross-sectional, clinical observational study. As a result of retrospective scanning on the hospital data system (HBYS), 639 patients over the age of 18 who were admitted to the general surgery service with the diagnosis of acute appendicitis and underwent appendectomy between 01.01.2018 and 01.01.2021 were included. Individuals under the age of 18 and those who were not operated on by conservative follow-up The patients were excluded from the study. Age, gender, application season, laboratory parameters at the time of admission, ultrasonography/abdominal tomography findings and histopathological results data were collected. The data obtained were compared and the relations between the data were analyzed. Of the 639 patients included in our study, 89,8% (n=574) had positive biopsy. 72.5% (n=463) of the patients were phlegmenous, 10,5% (n=67) were perforated, 3,3% (n=21) were gangrenous, 2,8% (n=18) were suppurative, 0,8% (n=5) were catarrhal. Negative appendectomy rate was found to be 10,2% (n=65). In biopsy-negative patients, 20 had appendiceal vermiformis, 18 had lymphoid hyperplasia, 13 had fibrous obliteration, 2 had mucocele, 1 had appendiceal diverticula, 2 had enterobius vermicularis infestation, 1 had actinomycosis, 3 had serrated polyp (1 hyperplastic polyp, 2 sessile serrated lesion), 5 patients had neoplasia. The male/female ratio was found to be 1.56:1 in patients with 6 histopathologically diagnosed acute appendicitis. Negative appendectomy (NA) rates were found to be higher in women than in men. In addition, in our study, we found that the incidence of complicated appendicitis increased with increasing age. In our study, patients diagnosed with histopathologically acute appendicitis applied to our emergency department mostly in winter and least in summer. WBC (leukocyte) mean was found to be higher in patients with histopathologically acute appendicitis than in patients without. In addition, the mean WBC value was found to be higher in complicated appendicitis than in simple appendicitis. The mean NEU (neutrophil) value was higher in patients with histopathologically diagnosed acute appendicitis than in patients without. In addition, the mean NEU value was higher in the CA (complicated appendicitis) group than in the SA (simple appendicitis) group. LYM (lymphocyte) mean value was not significantly different between NA (negative appendicitis) and PA (positive appendicitis) groups. However, the mean LYM value was higher in the SA group than in the CA group. The mean value of PLT (platelet) was higher in the NA group than in the PA group. However, the mean PLT value was not found to be significantly different between the SA and CA groups. The mean value of NLR (neutrophil/lymphocyte) was higher in the PA group than in the NA group. In addition, the mean value of NLR was higher in the CA group than in the SA group. The mean value of PLR (platelet/lymphocyte) was not found to be significantly different between PA and NA groups. However, the mean value of PLR in the CA group was higher than the SA group. The mean value of CRP (c-reactive protein) was found to be 22.22±38.81 in NA patients, 34.52±49.32 in SA patients, and 70.05±91.13 in CA patients. Although the values are significant, we think that the CRP value may be more valuable when evaluated together with other laboratory parameters, not alone. Serum bilirubin levels were not significantly different between NA and PA groups. However, mean serum bilirubin levels were found to be higher in the CA group than in the SA group. In our study, we also examined the Glucose and Albumin parameters. The mean glucose value was not significantly different between the NA and PA groups. However, the mean glucose level in the CA group was found to be higher than the SA group. The mean value of albumin was not significantly different between the NA and PA groups. However, the mean albumin value was also found to be lower in the CA group than in the SA group. 7 We did not find a significant difference in the mean sodium value between the NA, SA and CA groups. In our study, we also compared the significance levels of USG (ultrasonography) and CT (computerized tomography) findings between NA, SA and CA groups. USG was applied to 95,8% (n=612) of 639 patients included in the study, and USG was not applied to 4.2% (n=27) patients. We found that the frequency of histopathologically negative appendicitis detection increases as the diameter of the appendix measured on USG decreases. In addition, we found that the frequency of histopathologically detecting CA increased as the measured appendix diameter increased. The frequency of negative appendicitis was increasing in patients without mesenteric contamination on USG. However, the presence of mesenteric contamination was not significant between the SA and CA groups. Presence of free fluid and lymphadenopathy findings in USG was not significant between NA and PA groups. In addition, the presence of free fluid and lymphadenopathy findings was not significant between SA and CA groups. CT examinations were performed in 33,6% (n=215) of 639 patients included in our study, and CT examinations were not performed on 66.4% (n=423) patients. We found that the frequency of detection of negative appendicitis increased as the diameter of the appendix measured on CT decreased. However, the relationship of the measured appendix diameter between the SA and CA groups was not significant. We found that the frequency of histopathologically negative appendicitis is increasing in patients without mesenteric contamination on CT. The frequency of histopathologically detecting CA was found to be increased in patients with mesenteric contamination. The presence of free fluid and lymphadenopathy findings on CT was not significant between the NA and PA groups. Presence of lymphadenopathy findings was not significant between SA and CA groups. However, the frequency of detection of free fluid on CT was higher in the CA group than in the SA group. KEYWORDS: Acute Appendicitis, Appendectomy, Emergency Service, Laboratory parameters, İmaging results, Histopathological results