Meme kanserli hastalarda neoadjuvan kemoterapi sonrası lenf nodlarında rezidü tümör saptanmasında klinik ve patolojik uyumsuzluğun nedenleri
Causes of clinical and pathological discordance in the detection of residual tumours in lymph nodes after neoadjuvant chemotherapy in breast cancer patients
  1. Tez No: 839847
  2. Yazar: SİNAN CEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızda, NAK sonrası klinik olarak nod negatif meme kanserli hastalarda rezidüel aksiller LN'larını tahmin etmede predispozan faktörleri ve bu hastalarda aksiller yaklaşım için klinik bir model geliştirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Kliniği hasta arşiv kayıt sisteminden 2018 ve 2022 yılları arasında 18-99 yaş meme kanseri ve aksiller metastaz saptanan ve NAK alan hastalar retrospektif olarak tarandı. Araştırmada hastaların yaş, menopoz durumu, AJCC tümör evresi, tümör kadranı, tümör tipi, hormon reseptörleri (PR, ER), HER2, Ki-67, dereceleme (grade), moleküler alt tip, tümör evresi, multisentrisite, NAK sonrası memede tümör boyutu ve aksiller lenf nodu durumu incelendi. Verilerin istatistiksel analizi ve grafiklerin çizimi SPSS v26 (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) programıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to identify predisposing factors for predicting residual axillary LNs in clinically node-negative breast cancer patients after NAC and to develop a clinical model for axillary approach in these patients. Patients and Methods: Patients aged 18-99 years who were diagnosed with breast cancer and axillary metastasis and received NAC between 2018 and 2022 were retrospectively screened from the patient archive registration system of the General Surgery Clinic of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Health Practice and Research Centre. Age, menopausal status, AJCC tumour stage, tumour quadrant, tumour type, hormone receptors (PR, ER), HER2, Ki-67, grade, molecular subtype, tumour stage, multicentricity, tumour size and axillary lymph node status in the breast after NAC were examined. Statistical analysis of the data and drawing of the graphs were performed with SPSS v26 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA).