Oküler yüzey hastalıklarında otolog serum tedavisi
Autologous serum treatment in ocular surface diseases'
  1. Tez No: 839855
  2. Yazar: NİLAY AKAGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Oküler yüzey hastalıklarında otolog serum tedavisi sonuçlarının araştırılması GEREÇ-YÖNTEM: S. B. Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Kliniklerinde 2006-2009 yılları arasında kuru göz tanısı olan 29 hastanın 58 gözü ile 2008-2009 yılları arasında periferik fasial paraliziye bağlı (PFP) keratopati nedeniyle takip edilen 20 hastanın 20 gözü prospektif olarak çalışma kapsamına alındı. 2006-2008 yıllarında otolog serum izotonik sodyum ile, 2008 yılından itibaren ise sodyum karboksimetil-selüloz ile dilue edilerek hazırlandı. Kuru göz olgularına serum günde 8 × 1 damla uygulandı. PFP' ye bağlı keratopati hastaları iki gruba ayrıldı. Birinci grup günde 8 × 1 damla serum ile tedavi edilirken ikinci grup günde 8 × 1 damla suni gözyaşı ve 1xx lubrikan jel ile tedavi edildi. Kuru göz hastalarının semptomları ve klinik bulguları tedavi başlangıcında, birinci ayda ve 25. aya kadar her üç ayda bir değerlendirildi. PFP'ye bağlı keratopati olgularında klinik bulgular tedavi başlan-gıcında, 12. haftaya kadar üç haftada bir değerlendirildi. BULGULAR: Kuru göz olgularında Schirmer testlerinde ve ortalama gözyaşı film kırılma zamanında birinci aydan itibaren tedavi öncesine göre anlamlı artma, kor-nea boyanma skorlarında birinci aydan itibaren tedavi öncesine göre anlamlı azalma saptandı. 19. aydan itibaren gözyaşı menisküs düzeylerinde anlamlı artış izlendi. Farklı teknikle hazırlanan serum tedavisi sonuçları karşılaştırıldığında iki teknik arasında anlamlı fark bulunmadı. PFP' ye bağlı keratopati olgularında otolog serum ve suni gözyaşı tedavisi ile üçüncü haftadan itibaren keratoepitelyopati skorlarında azalma, gözyaşı film kırılma zamanında artma gözlendi. Her iki grup klinik parametreleri karşılaştırıldığında otolog serum tedavisinin keratoepitelyopati skorlarında daha fazla azalma, gözyaşı film kırılma zamanında ise daha fazla artma sağladığı saptandı. SONUÇ: Otolog serum kuru göz ve periferik fasial paraliziye bağlı keratopati olgularında suni gözyaşı preparatlarına göre daha etkili bir tedavi yöntemidir ancak otolog serum damlalarının hazırlanması ve uygulaması hasta ve hekim için zaman alıcı ve zor olmaktadır. Otolog serumun sodyum karboksimetil selüloz ile dilue edilmesi ve purite ile saklanması esasına dayanan yeni hazırlama tekniğinizin kolay, etkin ve güvenilir bir seçenek olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Investigating the outcomes of autologous serum therapy in ocular surface diseases. Material and Methods: 29 patients with a diagnosis of dry eye between 2006-2009 and 20 patients with keratopathy due to peripheral facial palsy (PFP) between 2008-2009, totaling 58 eyes and 20 eyes, respectively, were prospectively included in the study at the Eye Clinics of S.B. Ankara Training and Research Hospital. Autologous serum was prepared with isotonic sodium between 2006-2008 and diluted with sodium carboxymethyl cellulose from 2008 onwards. Dry eye cases received 8 × 1 drops of serum per day. Patients with PFP-related keratopathy were divided into two groups. The first group was treated with 8 × 1 drops of serum per day, while the second group received 8 × 1 drops of artificial tears and 1xx lubricating gel per day. Symptoms and clinical findings of dry eye patients were evaluated at treatment initiation, first month, and every three months until the 25th month. Clinical findings in PFP-related keratopathy cases were evaluated at treatment initiation and every three weeks until the 12th week. Results: Significant increases in Schirmer test scores and average tear film break-up time compared to pre-treatment were observed from the first month onwards in dry eye cases. Significant decreases in corneal staining scores compared to pre-treatment were also noted from the first month onwards. A significant increase in tear meniscus levels was observed from the 19th month onwards. When the results of serum therapy prepared using different techniques were compared, no significant difference was found between the two techniques. In PFP-related keratopathy cases, a decrease in keratoepitheliopathy scores and an increase in tear film break-up time were observed from the third week onwards with autologous serum and artificial tears treatment. When both groups' clinical parameters were compared, it was found that autologous serum therapy provided a greater decrease in keratoepitheliopathy scores and a greater increase in tear film break-up time. Conclusion: Autologous serum is a more effective treatment method than artificial tear preparations in cases of dry eye and keratopathy due to peripheral facial palsy. However, the preparation and application of autologous serum drops can be time-consuming and challenging for both patients and physicians. The new preparation technique based on diluting autologous serum with sodium carboxymethyl cellulose and storing it with purity is considered to be an easy, effective, and reliable option