Balıkesir'de halkın bakış açısıyla kentsel ulaşım (Toplu taşıma) sistemlerine yönelik bir değerlendirme
An evaluation of urban transportation (Public transportation) systems in Balıkesir from the people's perspective
- Tez No: 839856
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ALİAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ulaşım, insanların bir mekândan başka bir mekâna yer değiştirmesi, bir mal veya eşyanın bir yerden farklı bir yere taşınması serüvenidir. Ulaşım geçmişten günümüze kadar önem verilen bir kavram olmuştur. Başlangıçta yürüyerek atlı arabalarla sağlanan ulaşım hizmetleri zamanla teknolojik gelişmelerle çeşitlenmiş ve hız kazanmıştır. Bunun en önemli adımı Sanayi Devrimi ile gerçekleşmiştir. Çok miktarda ham maddenin kullanımı ve mamul madde üretimindeki artış ulaşımın gelişmesini zorunlu kılmıştır. Çok sayıda insanın şehirlerde toplanması alansal büyümeye de neden olmuştur. Bu işlevlerin anlam kazanması şehirsel ulaşımın gelişimi ile mümkündür. Yani insanlar ve eşyalar kolayca hareket ettirilmelidir. Böyle bir durum şehirleri mutlu olan insanların yaşadığı yerleşmeler yapacaktır. Bu çalışmada Balıkesir şehrinde yaşayanların bakış açısıyla şehir içi ulaşım konusu incelenmektedir. Böylece yaşanan sorunlara çözüm üretmek, yeni fikirler ortaya koymak ve insanların daha mutlu, beklentilerinin karşılandığı bir yaşam sürdürebilmeleri amaçlanmaktadır. Özellikle şehrin ulaşım sistemlerine yönelik planlama, programlama ve düzenleme yapılırken, yerli halkın tutumu ve ulaşım araçlarını kullanım sıklık ve istekleri dikkate alınmalıdır. Çalışma algısal yani davranışsal bakış açısıyla yapılmaktadır. Halkın algısı anketler (400 anket) yoluyla belirlenmiştir. Anketler istatistiki yollarla değerlendirilmiştir. Sonuçta görülmektedir ki Balıkesir şehrinde şehir içi ulaşım daha çok toplu taşım araçlarıyla yapılmaktadır. Otobüs en önemli ulaşım aracıdır. İşe ve okula gidiş gelişler en önemli ulaşım nedenidir. Ankete katılanlar, trafik kazaları, kaldırımların kullanımı, dönel kavşaklar içerisinde kurallara uyma ve ulaşım ücretleriyle ilgili olumlu görüşe sahip olmadıkları görülmektedir. Bu kapsamda öneri olarak ulaşım güzergâhlarına göre ücret iadesi sağlanması, toplu taşıma araçlarına binildiğinde ortak bir ücret kesimi yapılması ve iniş noktalarında iade makineleri kurulması fikirleri belirtilebilir. Bu sayede iniş ve biniş noktaları arasındaki mesafe hesaplanarak ödenecek miktar alınabilir ve geri kalan miktar kartlara yüklenerek iade edilebilir. Ayrıca, Toplu Taşıma Merkezi (TTM) şehrin diğer noktalarında da aktif edilebilir. Böylelikle bu uygulamalar seferleri hızlandırabilecek ve insanların zamansal ve mali açıdan tasarruf etmeleri sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Transportation is the process of moving people from one place to another and goods from one location to another. It has been an important concept throughout history, evolving and gaining speed with technological advancements. Initially, transportation was achieved by walking or using horse-drawn carriages, but it diversified and accelerated over time. The Industrial Revolution marked a significant milestone in transportation, as it necessitated the development of efficient transportation systems due to the increased use of raw materials and production of goods. The concentration of large numbers of people in cities also contributed to spatial expansion, which became meaningful with the development of urban transportation. The easy movement of people and goods is crucial for the functionality of cities, as it creates settlements where happy individuals reside. This study focuses on examining urban transportation from the perspective of residents in the city of Balıkesir. The aim is to find solutions to existing problems, generate new ideas, and create living conditions that satisfy people's expectations and make them happier. Particularly in planning, programming, and regulating the city's transportation systems, the attitudes of local residents and their frequency and preferences in using transportation vehicles should be taken into account. This study is conducted from a perceptual or behavioral perspective. The perception of the public was determined through surveys (400 surveys) and evaluated using statistical methods. The results indicate that public transportation, especially buses, is the primary mode of transportation in Balıkesir. Commuting to work and school is the most common reason for using transportation. Survey participants have expressed negative views regarding traffic accidents, the use of sidewalks, compliance with rules in roundabouts, and transportation fees. In this context, suggestions such as providing fare refunds based on transportation routes, implementing a common fare deduction when boarding public transportation vehicles, and installing refund machines at disembarkation points can be proposed. This way, the distance between the embarkation and disembarkation points can be calculated, the appropriate fare can be collected, and the remaining amount can be refunded to the cards. Additionally, the concept of a The Public Transportation Center (TTM) can be extended to other areas of the city. These practices can expedite travel and enable individuals to save time and costs.