İşletmelerin COVİD-19 sürecinde e-ticaret sistemlerine ilişkin tutum ve niyetlerinin tespiti: Edremit Körfezi örneği
Determination of attitudes and intentions of enterprises regarding e-commerce systems in the COVID-19 process: Edremit Bay case
- Tez No: 839857
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz çağının en büyük icatlarından olan internet ile beraber bilgisayar sistemleri çok büyük ivme kazanmıştır. Bu ivme beraberinde bir sürü yenilik, kolaylık getirmiştir. Bu sayede girişimler çoğalmış, dünya da eşi benzeri olmayan projeler ortaya çıkmıştır. Bundan dolayıdır ki gün geçtikçe insanların hayatını kolaylaştırma amaçlı sistemler yapılmaya, keşfedilmeye devam etmektedir. Beraberinde gelen faydaların insanlar tarafından benimsenmeme durumu ise azımsanmayacak derecede olup, yaş faktörü ile doğru orantılı olarak belirlenebilmektedir. Garajlarında kurulma hikayelerini dinlediğimiz son çağın en büyük web sistemlerinden olan Amazon, Google, Alibaba, gibi global şirketleri Türkiye'de Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi sistemler izlemiştir. Söz konusu araştırma da ülkemizde bulunan ticari işletmelerimizin satışlarında bu e-sistemlerin kullanılıp kullanılmadığı araştırılmış olup, e-ticarete farkındalıkları hakkında bilgi toplanmış ve analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer systems have gained great momentum with the internet, which is one of the greatest inventions of today's era. This momentum has brought with it many innovations and conveniences. In this way, initiatives have increased and unique projects have emerged in the world. For this reason, systems to facilitate people's lives continue to be made and discovered day by day. The fact that the accompanying benefits are not adopted by people is not to be underestimated and can be determined in direct proportion to the age factor. Global companies such as Amazon, Google, Alibaba, which are among the biggest web systems of the last age, whose stories we heard about their establishment in their garages, were followed by systems such as Trendyol, Hepsiburada and N11 in Turkey. In the aforementioned research, it was investigated whether these e-systems are used in the sales of our commercial enterprises in our country, and information about their awareness of e-commerce was collected and analyzed.