20. yüzyıldan günümüze ev tekstilinde çiçekli desen anlayışının değişimi
The change of floral pattern approach in home textile from the 20th century to the present
- Tez No: 839881
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL AKBOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ev tekstili, tekstil tarihi ile paralel olarak, insanın gereksinimleri doğrultusunda ilk çağlardan itibaren ortaya çıkmıştır. Genel anlamıyla iç mekânlarda kullanılan döşemelik kumaş, mutfak tekstili, nevresim takımı veya perde gibi tek başına işlevi olan ev tekstillerinin çiçekli desenlerle kullanılması bu çalışmanın ana konusudur. Bu çalışmada özellikle çiçek desenine odaklanılmasının nedeni; bu desenin ev tekstilinin erken dönem örneklerinden günümüze kadar tasarlanmış örnekler incelendiğinde en sık tercih edilen desenlerin başında gelmesidir. Bundan dolayı bu tezde ev tekstilleri üzerindeki çiçek deseni dilinin değişimi incelenmiştir. Çalışma, 5 bölüm halinde ele alınmıştır. Giriş bölümünde, tezin içeriğine dair genel bilgiler verilmiştir.“Ev Tekstiline Genel Bakış”isimli ikinci bölümdeyse ev tekstilinin genel tanımı, üretim ve bezeme yöntemleri, desenin mekân ile olan etkileşimi, ürün grupları, kullanım alanları ve çiçek desenlerinin, kullanımları üzerine bilgiler aktarılmıştır.“Çiçekli Ev Tekstilleri Perspektifinden, Seçilmiş Örnekler Üzerinden Endüstri Devrimi Sürecinde Tekstil ve Sanat Etkileşimi”isimli üçüncü bölümde Endüstrileşme sürecinin ve 2. Dünya Savaşının ev tekstilleri üzerindeki etkilerinin yanı sıra bu süreç itibariyle ortaya çıkan sanat hareketleri, sanatçılar, sanat okulları ve öncü markalarla kurulmuş ilişkiler ekseninde, çiçekli ev tekstilleri perspektifinden gerçekleşmiş değişimlere değinilmiştir.“Tekstil Tasarımı ve Ev Tekstili Tasarımında Belirleyici Unsurlar”isimli dördüncü bölümde Trend Belirleyici Siteler ve Ev Tekstili Fuarları gibi günümüzden konular ele alınmıştır.“20. Yüzyıldan Günümüze Ev Tekstilinde Seçilmiş Firmalar Üzerinden Desenlerin Değişimi”adlı beşinci bölüm ise iki başlık altında tamamlanmıştır. İlk başlık Türkiye'den seçilmiş firmalar, ikinci başlık ise Avrupa ve ABD'den seçilmiş güncel markaları kapsamakta ve örneklenen markaların tasarımları üzerinden çiçek desenli ev tekstillerinin değişimleri ifade edilmektedir. Altıncı bölüm olan“Sonuç”kısmında ise, önceki başlıklar ışığında elde edilmiş bilgilerden yola çıkılarak, ev tekstilinde çiçekli desen kullanımında; teknikler, yüzyıllar, ülkeler, coğrafyalar, sanat akımları, savaşlar ve Endüstri Devrimi gibi önemli olaylar neticesinde oluşmuş farklılıklar sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Home textile has developed parallel with the history of textile and in line with the needs of human beings since the first ages. The main subject of this study is the use of floral patterns on home textiles used alone on upholstery fabrics, kitchen textiles, bed linens or curtains used indoors. The reason for focusing particularly on the flower pattern in this study; is because it is one of the most preferred patterns in home textiles since the earliest examples to the present. For this reason, in this thesis, the change of flower pattern on home textiles has been examined. This study is presented in five chapters. In the Introduction, general information is provided about the content of the thesis. In the second chapter, titled“Home Textile Overview”, information is given regarding the general definition of home textiles, production and decoration methods, the interaction of the pattern with space, product groups, usage areas and uses of flower patterns. The third chapter, titled“Textile and Art Interaction in the Process of Industrial Revolution from the Perspective of Floral Home Textiles, through Selected Examples”, discusses: the effects of the Industrialization process and the Second World War on home textiles; the art movements that emerged as of this process; artists; art schools; and the flowered house through leading brands. The change is examined from the perspective of textiles. In the fourth chapter entitled,“Textile Design and Determining Elements in Home Textile Design”, contemporary topics such as Trend-Setting Sites and Home Textile Fairs are discussed. The fifth chapter, titled“Change of Patterns Through Selected Companies in Home Textiles from the 20th Century to the Present”is presented under two headings. The first is selected from Turkey and the second is the change of flower-patterned home textiles over the current brands selected from Europe and the USA. Based on information obtained in light of previous titles, the sixth and final chapter, the“Conclusion”, outlines the changes in the use of floral patterns in home textiles as a result of important events such as techniques, centuries, countries, geographies, art movements, wars and industrial revolution.