Tabii sirkülasyonlu güneş enerjili sıcak su hazırlama tesislerinde direk ve endirek sistemlerin performanslarının karşılaştırılması
In the natural circulation domestic hot water heating systems by solar energy comperation of the performance of the direct and endirect systems
- Tez No: 83990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
TABİİ SIRKULASYONLU GÜNEŞ ENERJİLİ SICAK SU HAZIRLAMA TESİSLERİNDE DİREKT VE ENDİREKT SİSTEMLERİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Tayfun MENLİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Tabii sirkülasyonlu sıcak su hazulama tesislerinde direkt ve endirekt sistemlerin performanslarını inceleyen bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kısmında güneş enerjili tabii sirkülasyonlu sıcak su hazırlama sistemleri ele alınıp geniş şekilde izah edilmiştir. İkinci kısımda ise; bütün özellikleri aynı olan prototipleri hazırlanmış direkt ve endirekt iki sistemin performansları deneysel olarak incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Bilim Kdu : 600. 10. 15 Anahtar Kelimeler : Güneş, enerji, ısıtma, performans, tabii sirkülasyon. Sayfa Adedi : 47 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Etem Sait ÖZ
Özet (Çeviri)
IN THE NATURAL CIRCULATION DOMESTIC HOT WATER HEATING SYSTEMS BY SOLAR ENERGY COMPERATION OF THE PERFORMANCE OF THE DIRECT AND INDERCT SYSTEMS ( M. Sc. Thesis ) Tayfun MENLİK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT This study consists of two stage examining the performans of the direct and indirect systems which are natural circulation water heating systems. In first stage, Solar Energy Natutral Circulation Water Heating systems were examined and explained. In second stage, the performance of two systems, direct and indirect, whole properties of that are the same were examined and compared. Science Code : 600. 10. 15 Key Words : Solar, energy, heating, natural circulation, performance Page Number : 47 Adviser : Doç. Dr. Etem Sait ÖZ