Positive Obligations of States in the field of Human Rights: The Institution of Constitutional Complaint and Turkey
Devletlerin İnsan Hakları Alanında Pozitif Yükümlülükleri: Anayasa Şikayeti Kurumu ve Türkiye
  1. Tez No: 839915
  2. Yazar: ÖZGE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ELIZABETH MARY CRAIG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez hem iç hukuk hem de uluslar arası insan hakları hukuku açısından büyük bir öneme sahip, etkili bir iç hukuk yolu olan anayasa şikayeti mekanizmasına adanmıştır. Bireylerin, devletin kompulsif işlemlerine karşı nasıl aktif bir katılımcı haline geldiği ve devletlerin bunu sağlamak adına geniş anlamda nasıl bir yargısal koruma sağladığı işlenecektir. Bu, iç hukukun ve uluslar arası hukukun nasıl birbirine entegre olduğunu göstermek için, anayasa yargısının dünyadaki ve Avrupa'daki gelişimi ışığında ve Avusturya, ispanya ve Almanya'daki köklü bir mekanizma olan anayasa şikayeti, öncelikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Mahkemesi (AİHM) içtihadına atıflarda bulunularak, incelenecektir. Böyle bir temel üzerinde, bu çalışma Türkiye'deki son gelişmelere bağlı olan tartışmaları sunmaktadır. Bu bağlamda, Eylül 2010'da kabul edilen Anayasa Değişiklik Paketi'nde yer alan ve uzun yıllar tartışılan anayasa şikayeti sisteminin olası koşulları, uygulaması ve artı ve eksileri Avusturya, İspanya ve Almanya örneklerine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin/Mahkemesi'nin gerekliliklerine başvurularak değerlendirilecektir. Çalışmanın sonucunda ise, Anayasa şikayeti kurumunun Türk Anayasa Yargısı ve düzeni için Avrupa Birliği üyeliği yolundaki Türkiye Cumhuriyeti için ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki aleyhine olan dava dosyalarının azaltılması bakımından önemli bir katkısı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is devoted to the constitutional complaint mechanism as an effective domestic remedy which has an importance in terms of both domestic law and International Human Rights law. It focuses on how individuals can become an active participant vis-a-vis the compulsive operations of the state, and how judicial protection can be provided by states in a broad way. This will be examined in the light of the European Convention on Human Rights (ECHR), the development and supremacy of judicial review and the implementations of this mechanism in many countries particulary in the Federal Republic of Germany, Spain and Austuria in order to indicate how current domestic law and international law are intertwined. On such a basis, this study presents the debate revolved around recent developments in Turkey. In this context, operation, conditions, and possible pros and cons of the constitutional complaint system introduced and discussed in the Turkish Constitutional Amendment Package in September 2010 will be assessed.