Bursa ve civarında çelik döküm yapan işyerlerindeki kazalar ve önleme tedbirleri
Accidents occurred in some steel industry places located in Bursa and environment and precautions for elimination of the accidents
- Tez No: 83996
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
BURSA VE CİVARINDA ÇELİK DÖKÜM YAPAN İŞYERLERİNDEKİ KAZALAR VE ÖNLEME TEDBİRLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Bülent PİŞKİN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Kaza oluşumunun önemli parametrelerinden birisi insan diğeri işyeri düzenidir. Bu çalışma da insan hataları tespit teknikleri ile ergonomik işyeri düzenlenmesi hakkında genel bilgiler sunulduktan sonra ülkemizin önemli sanayii merkezlerinin başında gelen Bursa ve civarında, çelik döküm yapan işyerlerinde meydana gelen kazalar incelenerek bu kazaların azaltılması yönünde alınacak tedbirler araştırılmıştır. Bu çalışma da Bursa merkezinde çelik döküm yapan sanayii merkezleri ile birebir görüşmeler yapılarak genel kaza tipleri ve alınacak önlemler hakkında alınmış olan tedbirler yerinde gözlenmiştir. Kazanın önemini bilen şirketlerin kaza istatistikleri ve yaptıkları önlemler ayrıntılı biçimde verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Kaza, Çelik 71 Y.Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
ACCIDENTS OCCURRED IN SOME STEEL INDUSTRY PLACES LOCATED IN BURSA AND ENVIRONMENT AND PRECAUTIONS FOR ELIMINATION OF THE ACCIDENTS (M. Sc. Thesis) Bülent PİŞKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, one of the main parameters of source of accidents are human and arrangement of working place. In this study, the work has been performed after presentation of the general information about the techniques for study of human mistakes and ergonomic arrangement of working places, accidents occurred in some steel industry places located in Bursa and its environment have been investigated, precautions have researched in the way of decreasing these accidents. In this study one to one conversations have been performed to obtain information about general types of accidents with responsible person in steel industry places located in Bursa and precautions for preventing accidents have been observed in these places. The accident statistics and the preventing activation of the companies which are aware of the importance of accident, have been submitted. Science Code: Key Words : Accident, steel Page Number: 71 Adviser : Y. Doç. Dr. Adnan SÖZEN