The attitudes of English preparatory school students toward cooperative language learning
İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin işbirlikli öğrenmeye karşı tutumları
  1. Tez No: 839963
  2. Yazar: UĞUR MURAT DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REMZİ ULUŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, hazırlık sınıfı öğrencilerinin işbirlikli dil öğrenimine (İDÖ) yönelik algılarını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, çalışma; üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin İDÖ yaklaşımına karşı tutumlarını belirlemek, İDÖ kullanımının öğrenme stilleri üzerindeki etkilerini incelemek ve İDÖ etkinliklerine katılımlarının nasıl şekillendiğini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, araştırma kapsamında, kız ve erkek öğrencilerin işbirlikli çalışmaya olan eğilimlerini değerlendirmek ve bu eğilimler arasında bir fark olup olmadığını belirlemek hedeflenmiştir. Öte yandan, çalışma, işbirlikli öğrenme yaklaşımının kız ve erkek öğrencilerin bu yaklaşıma bakış açıları üzerindeki etkilerini anlamak ve bu etkilerin okul yılı açısından anlamlı bir fark yaratıp yaratmadığını değerlendirmeye odaklanmıştır. Bu çerçevede, araştırma, hazırlık sınıfı öğrencilerinin İDÖ'ye yönelik algılarını derinlemesine anlamak ve işbirlikli öğrenme yaklaşımının öğrenci deneyimleri üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularının, dil öğrenimi sürecinde işbirlikli yöntemlerin ne kadar etkili olduğunu anlamak açısından önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to reveal the perceptions of preparatory class students towards collaborative language learning (CLL). In this context, the study is designed to determine the attitudes of university preparatory class students towards CLL, examine the impact of CLL usage on learning styles, and measure how their participation in CLL activities is shaped. Additionally, within the scope of the research, the goal is to assess the tendencies of female and male students towards collaborative work and determine if there is a difference in these tendencies. Furthermore, the study focuses on understanding the effects of the collaborative learning approach on the perspectives of female and male students and evaluates whether these effects create a significant difference in terms of the school year. In this framework, the research is conducted to deeply understand the perceptions of preparatory class students towards CLL and comprehensively analyze the impact of the collaborative learning approach on student experiences. It is expected that the findings of the research will contribute significantly to understanding the effectiveness of collaborative methods in the language learning process.